Irán-dosszié - út a bomba felé?

Az 1968-as atomsorompó-egyezmény (NPT) IV. cikkelye kimondja, minden tagállam elidegeníthetetlen joga az atomenergia békés célú kutatása, fejlesztése, energiatermelési célokra való felhasználása. Ám a jog kötelezettségekkel is jár, a tagoknak mindenekelőtt alá kell vetniük magukat az ENSZ szervezete, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) ellenőrzésének. Ennek az ellenőrzésnek épp az a célja, hogy ne éljenek vissza az atomenergiával, ne használják fel katonai célokra, tömegpusztító fegyverek kifejlesztésére. Iránnal szemben felmerült az alapos gyanú (amelyet a nagy tekintélyű Mohamed el-Baradei, a NAÜ igazgatója sem cáfol), hogy Teherán atomfegyver-kísérleteket végez, amelyek célja: bevethető atomfegyverhez jutni. A gyanút a következők táplálják:

1. Irán - az NPT-n túl tett vállalásairól szóló egyezmény előírásait durván megsértve - leverte a NAÜ-pecséteket atomberendezésein, s nem engedi a NAÜ ellenőreinek bizonyos, egyezményben előírt vizsgálatok elvégzését.

2. A korábbi NAÜ-vizsgálatok atomfegyver előállítását célzó iráni kutatás elemeire bukkantak.

3. Más nemzetközi szervezetek bizonyítékokat találtak rá, hogy Irán, megszegve a nemzetközi előírásokat, atomfegyver előállításához szükséges dokumentumokat, eszközöket szerzett be a nemzetközi feketepiacon, például a pakisztáni atombomba megteremtője, dr. Khan által fenntartott "atombomba-know how önkiszolgáló" hálózatból.

4. A NAÜ ellenőrei kizárólag atomfegyver előállítására - tehát nem békés célú atomenergia-termelésre - alkalmas, nagy tisztaságú (mintegy 90 százalékos U-235 tartalmú) uránizotóp nyomaira bukkantak egy, a berendezések tisztítására szolgáló rongydarabon.

5. Oroszország, a nemzetközi közösség, a NAÜ jóváhagyásával kompromisszumos javaslatot tett Iránnak, hogy a békés célú atomenergia-kutatásokhoz, atomerőmű-üzemeltetéséhez szükséges, alacsony (3-5 százalékos U-235 tartalmú) uránizotópot Irán Oroszországban dúsítsa, ezzel még a gyanúját is eloszlatva, hogy atombombát akar. Irán ezt a javaslatot elutasította.

6. Irán, párhuzamosan atomkutatásaival, több ezer kilométer hatótávolságú rakétákat épített, próbált ki (Sahab-3) és még nagyobb hatótávolságú, Európát, az Egyesült Államokat elérő, atomrobbanófejjel, illetve más, tömegpusztító (biológiai, vegyi) fegyverfajtákkal is felszerelhető rakétákon dolgozik. A gyanús atomfegyverkutatások, párosulva a bizonyított, nyíltan folytatott támadórakétafegyver-fejlesztésekkel nagy aggodalmat keltenek a világközvéleményben.

Az amerikai kormány kampányt tervez az erélyes politika jegyében, hogy fokozza a teheráni kormányra nehezedő nyomást - írta hétfői számában a The Washington Post. A lap úgy tudja, eldőlt a vita az iráni politikáról a párbeszéd, és az erélyes fellépés hívei kerekedtek felül. Ugyan nem használják a rezsimváltás kifejezést, de ez a célja a körvonalazódó politikának.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.