Kérdőjelek Milosevics halála körül
870 ezer oldal perirat, ötezer bűnjel, 466 megtartott meghallgatási nap, 295 tanú, 66 vádpont - a számok tükrében így festett az ötödik éve elhúzódó per, amely immár soha nem jut el az ítéletig. A messze legfontosabb hágai rabot, Szlobodan Milosevicset szombat reggel ágyában fekve, ám holtan találta az őr. Bár öngyilkosságra külső nyom nem utalt, halálának körülményei egyelőre tisztázatlanok. E kiadásunk zárásakor még tartott a boncolás, amelybe - Belgrád kérésére - szerb orvost is bevontak. A kételyeket a toxikológiai vizsgálat oszlathatja el. Mint Milosevics egyik ügyvédje, Zdenko Tomanovics közölte, a 64 évesen elhunyt szerb exvezető pénteken ismét arra panaszkodott, hogy meg akarják mérgezni, s leprásoknak meg tébécéseknek való gyógyszereket szedetnek vele. Betegsége közismert volt: magas vérnyomásban s a bal szívpitvar megnagyobbodásában szenvedett, s emiatt írtak fel neki orvosságokat. Egyes feltételezések szerint túladagolta, hogy húzza-halassza az ítéletet. Családja és szerb védői szerint viszont halála a hágai Nemzetközi Bíróságot terheli, mert csak általános orvosi segítséget adtak neki, szakorvosit nem, s kért moszkvai gyógykezelését is visszautasították. Vizsgálat tisztázhatja, hogy a halál beálltát miért csak órák múlva vették észre, holott a rabokat félóránként ellenőrzik, s Milosevics öngyilkosságától különösen tartottak.
Carla del Ponte, a bíróság svájci főügyésze "mélységes sajnálatát" fejezte ki amiatt, hogy a per nem jutott el az ítélethirdetésig. Sajtóértekezletén ugyanakkor nem rejtette véka alá, hogy a politikust végül bűnösnek nyilvánították volna. A legsúlyosabb ítélet életfogytiglani börtön lehetett volna. A 66 vádpont között népirtás, emberiesség elleni bűntettek és háborús bűnök is szerepeltek.
Milosevics, akit 2001 őszén szállítottak a holland királyvárosba, soha nem fogadta el a bíróság illetékességét, mint ahogy védőit sem. Magát védte - jogvégzett emberként. A Hága melletti, igen jól felszerelt scheveningeni börtönben ő volt az egyetlen, akit cellatárs nélkül helyeztek el. Bár a bíróságot mindig hevesen ostorozta, őrizetesként fegyelmet tanúsított, noha kevesellte jogait. Szívósan készült a tárgyalásokra; taktikája az volt, hogy a vádakat a nyugati világ ellen fordítja.
Egyik "háttérbe szorított" ügyvédje, Steven Kay szerint viselkedése kizárja, hogy öngyilkosságot követett volna el. A per morbiditásához mindenesetre adalék, hogy korábban Milosevics eredeti bírája, Richard May is meghalt. Nem világos, hol kerülhetne sor a temetésre: fivére, valamint felesége és fia Moszkvában él, utóbbi kettőt büntetőeljárás várná Szerbiában. Szintúgy lányát, aki Montenegróban tartózkodik.
A nemzetközi közösség egyszerre csalódott, reméli, hogy a per kurta-furcsa vége lezár végre egy korszakot a Balkánon, de tart attól, hogy Milosevicset az egyre erősödő szerb nacionalizmus szimbólummá avatja. - Halála megfosztja a Balkánt az igazságszolgáltatástól - fogalmazott Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár.
Most konkrétan fenyeget az a veszély, hogy az EU - már akár áprilistól - felfüggeszti Szerbiával a tárgyalásokat a stabilitási és társulási egyezményről. Ennek oka azonban nem Milosevics, hanem a Hágában szintén háborús bűnökkel vádolt Radovan Karadzsics és Ratko Mladics tábornok.