Magyar-magyar ellentét a Székelyföldön
A magyar-magyar ellentétet kihasználva egész sor politikai támadás következett be. Az Európai Idő című sepsiszentgyörgyi lap közzétette a kiáltvány egyik lehetséges szövegét "Mit kíván a Székely nemzet?" címmel, amely "székely köztársaságot", "székely nemzetgyűlést", "székely kormányt", külön bíróságokat, nemzetőrséget és rendőrséget követel, s amely a román hatóságokat arra késztette, hogy a lap példányait több városban is elkobozzák. Mások olyan plakátokat készítettek, amelyek az SZNT vezetőit és Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármestert próbálják lejáratni. Egyiken az SZNT és az erdélyi Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) vezetőinek fotója látható, s az ellenük felhozott vádak. Gazda Zoltán SZNT-titkárról azt állítják, hogy ezer euróért táncolta a hórát (utalva arra, hogy Gazda borreklámban szerepelt), Tulit Attila SZNT-alelnökről azt, hogy 60 ezer euróért szabotálta az MPSZ-t, míg Szász Jenőt azzal vádolják, hogy az erdélyi magyar közösségnek szánt árvízsegélyeket tulajdonított el. Az érintettek feljelentést tettek a rendőrségen.
A szélsőséges Nagy-Románia Párt (NRP) közölte: tagjai március 15-én ott lesznek Székelyudvarhelyen, hogy "békésen tüntessenek az SZNT ellen". Gheorghe Funar NRP-főtitkár szerint ehhez nincs szükségük engedélyre, mert a románok saját országukban ott tüntethetnek, ahol akarnak. Egy másik román szervezet felszólította a románságot, hogy ne menjen Székelyudvarhelyre március 15-én. A Szociáldemokrata Párt (SZDP) azt követelte, hogy Traian Basescu államfő és Calin Popescu Tariceanu kormányfő határozottan intézkedjenek , hogy március 15-én semmilyen konfliktus ne történhessen, hiszen az sokat ártana az EU-ba tartó Romániának. Mircea Geoana pártelnök Tőkés László püspököt bírálta, amiért "az autonómia érdekében harcra" szólított fel.
Markó Béla RMDSZ-elnök is határozottabb fellépésre szólította fel az államfőt. Többen azt javasolták, hogy Basescu menjen személyesen Hargita megyébe a kérdéses napon.
Mindeközben Szász Jenő MPSZ-elnök és székelyudvarhelyi polgármester nyugalomra intve a közvéleményt kijelentette: Székelyudvarhelyen demokratikus rendezvényre kerül sor, ahol a székelyek autonómiaigényét erősítik meg. Szász arra biztatott, hogy az emberek minél nagyobb számban vegyenek részt a nagygyűlésen. Úgy vélte, C. V. Tudor NRP-elnök megfélemlítő bejelentése csupán blöff volt. Tudor egyébként ildomosnak tartaná Traian Basescu államelnök jelenlétét a nagygyűlésen, aki viszont jelezte: ez alkalommal nem tud részt venni az ünnepségen, később viszont szívesen ellátogat Székelyudvarhelyre.