Felkorbácsolt kikötői hullámok
A botrány két hete robbant ki, amikor bejelentették, hogy a DWP megvásárolt egy brit céget, és átveszi hat amerikai kikötő - köztük a New York-i - üzemeltetését. Ezt az amerikai sajtó úgy kezdte emlegetni, hogy "eladták az araboknak a kikötőket", és az iszlám- és arabellenes légkörben pillanatok alatt hisztérikus kampány indult. Bush elnök igyekezett józanságra inteni, és kilátásba helyezte, hogy megvétózza, ha a kongresszus törvényben tiltja meg a tranzakciót. A kormány azzal érvelt, hogy a kikötők üzemeltetése nem azonos a biztonsági ellenőrzéssel, az utóbbi továbbra is a parti őrség, a vámosok és a helyi rendőrség feladata. A dubaiak közben amerikai újságírókat hívtak meg, hogy megmutassák nekik, milyen korszerű műszerekkel végzik otthon a biztonsági ellenőrzéseket. A közhangulat azonban olyan egységesen volt ellenséges, hogy az amúgy is alacsony támogatottságú elnöknek nem maradt más választása, mint a visszavonulás - az ügylet ellenzőinek a vétó felülírásához is elég szavazatuk volt.
A helyzet azonban nem megoldott, mert a képviselőházban nem sikerült levetetni a napirendről a kikötők külföldi kézbe adását tiltó törvényt, ráadásul az sem világos, hogy a dubai kormánytulajdonban lévő DPW kinek adja át az üzletet. Az ügynek erős politikai üzenete van: egyrészt a novemberi törvényhozási választás előtt a saját érdekeikre gondoló republikánus honatyák már nem támogatják feltétel nélkül Bush minden kezdeményezését, másrészt kiderült, milyen mélyen ül az amerikaiakban az arabellenes előítélet.
Az Egyesült Arab Emírségek a terrorizmus elleni háborúban az USA lojális partnere, miközben az alig két és fél millió lakosú, ám olajban úszó ország üzletemberei mindeddig az amerikai termékek megbízható vásárlói voltak. A kikötőügylet meghiúsulása azt mutatja, hogy az amerikaiak képtelenek különbséget tenni az iszlám radikális szárnya és a mérsékelt arab rendszerek között.
Az ügy egyik mellékes, ám pikáns részlete, hogy Bill Clinton volt elnök a dubaiaknak adott tanácsokat, miközben felesége, Hillary Clinton New York-i szenátor hevesen kampányolt az üzlet ellen. A korábbi First Lady azt mondta, fogalma sem volt róla, hogy férje kapcsolatban áll a DWP-vel.