Brüsszel: nem indokolt szabályozás a génmódosított növények termesztésére
A bizottság ehelyett közös munkát javasol a tagállamokkal és az érdekelt felekkel olyan ajánlások kidolgozása érdekében, melyek kultúrnövény-specifikus technikai elkülönítő intézkedéseket fogalmaznak meg.
"Létfontosságú az együttélést biztosító, hatékony és költségkímélő stratégiák kidolgozása annak biztosítása érdekében, hogy a termelők és a fogyasztók gyakorlati választási lehetőséggel rendelkezzenek egy géntechnológiával módosított és géntechnológiával nem módosított termék között" - vélte Mariann Fischer Boel mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos. "Ez nem egészség- vagy környezetvédelmi kérdés, mivel az EU piacán csak akkor megengedettek a géntechnológiával módosított szervezetek (GMO), ha bizonyíthatóan teljes mértékben biztonságosak. Annak biztosítása érdekében, hogy a fogyasztók pontosan tudják, mit vásárolnak, az EU a GMO-kra vonatkozóan fejlett címkézési és nyomon követhetőségi rendszert dolgozott ki."
A termesztés feltételei országonként nagyon eltérőek, és a géntechnológiával módosított kultúrnövényekkel kapcsolatos tapasztalat még szűk körű Európában. Ezért jelenleg nem tűnik megfelelőnek egységes EU-szabályok előterjesztése - tette hozzá a biztos asszony.
Spanyolországban 2004-ben 58 000 hektáron termesztettek géntechnológiailag módosított kukoricát, ez a teljes spanyol kukoricatermesztés körülbelül 12 százalékát tette ki. A többi tagállamban a termesztés néhány száz hektárra korlátozódik, több helyütt csupán kutatási céllal végeznek ilyen tevékenységet.
A bizottság bejelentette azt is, hogy 2008-ban jelentést készít az időközben elért fejlődésről, és az magában foglalja majd a nemzeti együttélést biztosító intézkedések kidolgozásának és végrehajtásának áttekintését is.
Az EU-tagállamok környezetvédelmi miniszterei előző nap foglalkoztak a génmódosítás témájával, és az ülésen egyértelműen megállapítható volt, hogy a tagok véleménye továbbra is jelentősen eltér az ilyen növények engedélyezéséről. A magyar tárcát vezető Persányi Miklós sajtótájékoztatójáén egyebek között éppen a módosított szervezetekkel kapcsolatos információk szűkösségére hívta fel a figyelmet. A találkozón is hangoztatta, hogy nem egyszerűen környezetvédelmi vagy agrár szakkérdésről van szó, hanem az unió iránti állampolgári bizalomról is. Kifejtette azt is, Magyarország a GMO-technológiát nem általában véve utasítja el, hanem az elővigyázatosság elvének alkalmazását tartja fontosnak - amíg a gyártó nem tudja bizonytani, hogy a termék ártalmatlan, komoly korlátozásokat kell érvényben tartani. (MTI)