Sólyom és Chirac uniós kérdésekről tárgyalt Párizsban

Elsősorban európai uniós kérdéseket vitatott meg Sólyom László köztársasági elnök és Jacques Chirac francia államfő pénteken a párizsi elnöki hivatalban tartott találkozóján.

Az egyórás tárgyalásról kijövet az Elysée-palota udvarán a magyar köztársasági elnök igazi baráti beszélgetésnek minősítette a francia elnökkel folytatott megbeszélését, amelynek során a kétoldalú kapcsolatok történetét is áttekintették.

Franciaország és Magyarország kapcsolatát már nem a XX. századi eleji klisék határozzák meg, mert Magyarország felkészültsége, irányultsága és a Balkán kapujában található geopolitikai helyzete miatt nagyon fontos stratégiai szerepet játszik a francia külpolitikában, és ez fordítva is igaz - hangsúlyozta Sólyom László. A franciaországi magyar gazdasági év lezárására Párizsba érkezett magyar államfő a kezdeményezést nagyon sikeresnek nevezte, s úgy vélekedett, hogy az máris meghozta első gyümölcseit.

A két államfő tárgyalt a Magyarországon kiépülő francia egyetemi hálózatról: egyelőre jogban, politikatudományban és később más területeken is master fokozatot lehet szerezni franciául Magyarországon. Az idei év végén száz hallgató kap ilyen diplomát, s a hálózat bővüléséhez szükséges anyagi támogatásról Chirac elnök ígéretet tett Sólyom Lászlónak.

Az Európai Unión belüli kétoldalú együttműködéseket a magyar államfő szerint mindig abban az összefüggésben kell tekinteni, hogy Magyarország körül három és fél millió magyar nemzetiségű nem magyar állampolgár él a szomszédos országokban, s ezért az uniós bővítést illetően Magyarországnak vannak különleges szempontjai konkrét kérdésekben is.

Ilyen például a biometrikus vízumok költségének Franciaország által javasolt emelése, amelynek túl magas, 60 eurós összege lehetetlenné tenné a határon kívüli magyaroknak annak kifizetését és így franciaországi beutazását. A döntésnek az unióhoz való csatlakozás perspektívájában országonkénti differenciálását kérte Sólyom francia kollegájától, aki ígéretet tett a javaslat mérlegelésére.

A két államfő megegyezett abban, hogy a következő európai tanácsi ülések előtt a két ország kormánya egyezteti álláspontját. Az európai alkotmányos szerződés jelenlegi reflexiós időszakában mindkét ország a mostani keretek adta minden lehetőséget megpróbál kihasználni.A magyar államfő szerint különösen fontos, hogy az Európai Unió egységes külpolitikai álláspontot képviseljen. Sólyom László európai körútja során úgy tapasztalta, hogy körvonalazódik egy olyan tisztség kialakítása, amely az európai külügyminiszternek felel meg.

A magyar és a francia köztársasági elnök fontosnak tartja az európai tudat ébrentartását az uniós állampolgárokban. Sólyom ennek érdekében a brüsszeli bürokráciától független európai közszolgálati média létrehozását ajánlotta, amelynek lehetnének nemzeti változatai. Chirac ezzel párhuzamosan egy európai digitális könyvtár létrehozására tett javaslatot.

A két államfő egyetértett abban is, hogy az unió jelenlegi problémáit nem a bővítés okozta, Sólyom László pedig hangsúlyozta: az újonnan csatlakozott országok nem hajlandóak a másodrendű államok szerepét játszani. Ez a munkaerő szabad vándorlásának korlátozásában érinti különösen az új tagországokat. Chirac elnök a kérdésről biztatóan nyilatkozott, és kilátásba helyezte, hogy a helyzet nem marad sokáig így - tette hozzá Sólyom László.

A magyar államfő a megbeszélés végén a zöld elnökök hálózatának javaslatát vette fel vendéglátójának, amely szerint a környezetvédelem és jövő nemzedéke iránt elkötelezett államfők létrehoznának egy informális szervezetet. Ezt a kezdeményezést a magyar elnök szerint Chirac lelkesen fogadta. (MTI)

Chirac és Sólyom az Elysée-palota bejáratánál
Chirac és Sólyom az Elysée-palota bejáratánál
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.