Hisztéria nélkül
A válaszok után is úgy látom, hogy a "Parlagfűmentes Magyarországért" elnevezés sem az egyesület, sem a tárcaközi bizottság esetében nem volt szerencsés. A parlagfű - bármit teszünk - belátható időn belül nem fog eltűnni Magyarországról. Ám a legfontosabb feladat nem a névváltoztatás, hanem az allergia elleni küzdelem stratégiájának megváltoztatása. Ennek részeként foglalkozni kell a parlagfű kordában tartásával is, de ha propagandánál többet akarunk, akkor nem a kiskertekre és a játszóterekre kell összpontosítanunk. Hiszen Kökény Mihály is említi, hogy ötmillió hektár parlagfüves területtel kell megküzdenünk (ez az ország területének több mint a fele), az Egyesület vezetői pedig meggyőzően kifejtik, hogy a parlagfűvirágpor mennyisége a városokban is attól függ, hogy a gazdaságosan nem művelhető szántókat sikerül-e erdővé vagy legelővé (és hozzáteszem: vizes élőhellyé) alakítani. A parlagfű magjai ekkor is ott lesznek a talajban, de néhány éven belül az őshonos növényekből álló stabil ökoszisztémák visszaszorítják a bolygatott területek bajnokát.
Elnézést kérek azoktól a szenvedőktől, akiket a "parlagfű-hisztéria" címmel megbántottam. Én magam is minden nyáron megtapasztalom, hogy az allergiát nehéz elviselni. Valamit tennünk kell! De a baj súlyossága nem igazolhatja a lázas álcselekvést.
Környezetvédő barátaim cikkem megjelenését követően felhívták a figyelmemet arra, hogy semmi újat nem mondok. Dr. Victor András, a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület elnöke 1997 júliusában, vagyis csaknem 9 éve Gonosz gaz? című cikkében ezt írta: "Az allergia soktényezős betegség. A természeti folyamatok többsége ilyen: nem vezethető vissza egyetlen okra. Csak rendszerszemlélettel lehet megközelíteni. Ha mi ezzel szemben azt a gondolatot sugalljuk, hogy majd egy tényező megváltoztatásával megoldjuk a kérdést, akkor nagy hibát követünk el. Azt a hibát, amely irdatlan sok kárt okozott már a Földnek. A megengedhetetlen leegyszerűsítés - a redukcionizmus - hibáját. Ha nem változtatunk az életmódunkon, nem csökkentjük az immunrendszerünket érő terhelést, nem mérsékeljük a levegőszennyeződést, akkor valamire előbb-utóbb úgyis allergiássá válunk."