Kommandósok a követségeken

Több mint húsz amerikai nagykövetségen működnek a terroristák felkutatásával és "semlegesítésével" foglalkozó kommandósok.

A nagykövet és a CIA (általában a követségen dolgozó) rezidense tud a különleges kiképzésű katonák jelenlétéről, de a New York Times értesülése szerint továbbra is rendezetlen, hogy a közvetlenül a Pentagonnak alárendelt csoportok milyen viszonyban állnak a nagykövettel, illetve a hírszerzés helyi vezetőjével.

A kommandósokra elsősorban azokban az országokban van szükség, ahol az Egyesült Államoknak nincs katonai támaszpontja, viszont tartani lehet a terroristák megjelenésétől. Jelenleg főleg Afrika, Délkelet-Ázsia és Dél-Amerika országaiban vannak ilyen a szakzsargonban "katonai kapcsolattartó elemeknek" (KKE) hívott kommandósok, és számuk egyre nő. Van, ahol csak egy-két emberből áll a csoport, van, ahol többől. A szűkszavú hivatalos tájékoztatás szerint feladatuk főleg a hírszerzés, a katonák azonban felkészültek a cselekvésre is, ha azonnal lereagálható információhoz jutnak.

Az egyik legelső ilyen KKE másfél éve Paraguayban agyonlőtt egy fegyveres rablót, ami nem annyira a fogadó országban okozott botrányt, mint Washingtonban: az USA asuncióni nagykövete és a CIA rezidense akkor még nem is tudott arról, hogy kommandósok érkeztek az országba. Azóta megpróbálták rendezni az alá- és fölérendeltségi viszonyokat, ám továbbra is vita folyik arról, hogy ki koordinálja a hírszerzési műveleteket. A lap által megszólaltatott egyik volt kommandós azt mondta, hogy a feladat viszonylag egyszerű: a KKE-knek csupán el kell hitetniük a nagykövettel, a CIA-s kollégával és a Pentagonnal, hogy kizárólag és csakis neki dolgoznak.

A SOCOM 600 oldalas stratégiája

Az amerikai fegyveres erőket általában regionális parancsnokságok vezénylik, kivétel a floridai Tampában székelő SOCOM, azaz a különleges hadműveletek parancsnoksága, amely nem csak a földrajzi, de a fegyvernemi hovatartozástól is független. Innen irányítják a szárazföldi hadsereg (a "zöldsapkások" és a rangerek), a haditengerészet (SEAL), a tengerészgyalogság és a légierő kommandós alakulatainak kiképzését, felszerelését és bevetéseit. A fegyvernemeknek és a területi parancsnokságoknak szükség esetén a SOCOM-tól kell "visszakérniük" saját katonáikat. A SOCOM élén álló Bryan Brown tábornok a közelmúltban 600 oldalas stratégai dokumentumot terjesztett fel Donald Rumsfeld védelmi miniszternek. Ez közép- és hosszú távra szóló konkrét célokat, akcióterveket, illetve határidőket tartalmaz. A SOCOM a New York Times értesülése szerint nem éri be a hírszerzéstől kapott információk alapján számára szabott feladatok végrehajtásával - a kommandósok maguk is részt akarnak venni a célpontok, azaz az elfogandó likvidálandó terroristák felkutatásában.

A kommandósok ott kellenek, ahol nincs támaszpont
A kommandósok ott kellenek, ahol nincs támaszpont
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.