Az orosz G8-elnökség bevonja a nem kormányzati szervezeteket

Több száz nem kormányzati szervezet (NGO) kezdett kétnapos tanácskozástMoszkvában, hogy ajánlásokat dolgozzon ki a Nyolcak Csoportjának (G8: ahét vezető ipari demokrácia és Oroszország) július közepénSzentpéterváron esedékes csúcstalálkozójára.

Kérdés, hogy mennyi ajánlás valósul meg a gyakorlatban. Ez a potenciál nincs kiaknázva, sok előrelépés volt, de sok kudarc is - mondta az MTI-nek Peter Hajnal, a torontói egyetem magyar származású kanadai professzora, aki rövid nyitóelőadásában áttekintette a G7/G8 és az NGO-k közötti kölcsönhatás eddigi formáit: párbeszéd, konzultáció; békés és olykor agresszív demonstrációk, lobbizás, nyomon követés (monitoring); párhuzamos csúcsok; részvétel egyes munkacsoportokban.

Az együttműködésre kész NGO-k, köztük közel száz független külföldi (nemzetközi) szervezet a moszkvai konferencián megvitatják a szentpétervári csúcs három főtémáját (energiabiztonság, járványellenes küzdelem, oktatás), találkoznak a G8-tagok politikai igazgatóival (serpáival), és saját napirendi ötletekkel is előállnak a CivilG8 folyamat keretében, aminek előkészítését alig több mint két hónapja kezdte meg az orosz G8-elnökség. A CivilG8 a csúcs alatt is tart egy fórumot vagy Moszkvában, vagy Szentpéterváron, utána pedig nyomon követi majd a vezetők vállalásainak megvalósulását.

A moszkvai konferenciára az NGO-k ellenőrzését szigorító orosz törvény elfogadása után került sor, amelynek indoklásaképpen a hatóságok azzal vádoltak nyugati titkosszolgálatokat, hogy az NGO-k egy részét az orosz belügyek befolyásolására használják fel. Mindamellett a házigazda Ella Pamfilova Kreml-tanácsadó erősen túlzónak minősítette az orosz civil társadalom elhalásáról terjesztett híreket, megígérve a törvény megvitatását és a globalizációkritikus aktivisták meghallgatását is.

Oroszországot a Hetek 1997-ben fogadták teljes jogú csúcspartnerükké azon az alapon, hogy legalábbis fejlődő demokrácia és fejlődő piacgazdaság - emlékeztetett Hajnal, aki diplomatikus választ adott a demokratizálásban való orosz visszalépésre vonatkozó kérdésre. Demokráciadeficiteket más G8-tagoknál, így az Egyesült Államoknál vagy Olaszországnál is tapasztalni, de persze vannak fokozatok - mondta a professzor, reményét fejezve ki, hogy Oroszország nem Lenin szovjet államalapító mondását követi, egy lépést téve előre és kettőt hátra, hanem fordítva.

(forrás: MTI)

Peter Hajnal
Peter Hajnal
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.