Kína elégedetlen az emberi jogok helyzetével az Egyesült Államokban
Peking egy nappal az amerikai külügyminisztérium éves, több mint 190 országot értékelő emberi jogi jelentése után adta ki saját közleményét, amelyben hangsúlyozza: az Egyesült Államok számos esetben sérti meg az emberi jogokat határain belül és kívül.
"Az Egyesült Államok mindig a demokrácia modelljének szerepében tetszelgett, és ezzel modellel házal a világ többi részén, de valójában az amerikai 'demokrácia' mindig is a gazdagok játszmája volt" - állapította meg a kínai kormány nyilatkozata.
Kína többek között azzal vádolja az amerikai kormányt, hogy korlátozta a szabadságjogokat a 2001. szeptember 11-i merényletek után a titkos telefonlehallgatások, a törvénytelen fogva tartások megsokszorozásával és egyéb hatósági visszaélésekkel. Megemlíti továbbá az Egyesült Államok magas gyilkossági rátáját is. A jelentés az amerikai sajtóban megjelent cikkekre hivatkozott.
Ugyancsak Washington szemére vetette Peking az amerikai intervenció utáni iraki helyzetet, különösen az "ártatlanok rendszeres lemészárlását", valamint több iraki újságíró bebörtönzését.
A jelentés felszólította az Egyesült Államokat, hogy mások megbélyegzése helyett nézzen szembe saját emberi jogi problémáival, és hagyjon fel azzal a módszerével, hogy "emberi jogi kérdéseket használ fel nemzetközi konfrontáció céljaira".
A szerdán közzétett amerikai emberi jogi jelentés többek között azt állapította meg, hogy Kínában az elmúlt évben erősödött a cenzúra az internettel és a médiában megjelenő kritikával szemben, és a korábban is nagyobb elnyomásnak vannak kitéve azok, akik szembehelyezkednek a pekingi hatóságokkal.
A washingtoni éves jelentést Kína rendszeresen visszautasítja, arra hivatkozva, hogy az emberi jogok kínai meghatározása különbözik a nyugati elvektől, és ennek értelmében a több mint 1,3 milliárd embernek az élelemhez, a lakáshoz és a ruházkodáshoz való alapvető joga megelőzi az egyéni polgári jogokat. (MTI)