Menhelyterv tízezer kóbor állat számára
Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter közelmúltbeli salgótarjáni látogatásán egymillió forint támogatást adott a salgótarjáni állatmenhely befejezéséhez. A Salgótarjáni Állatotthon Alapítvány két, egyenként tíz férőhelyes kennelsort szeretne kialakítani a kóbor állatok tartására. A város peremén, a Gyurtyánosként számon tartott területen, a rekultivációra váró régi szeméttelep területén évekkel ezelőtt kezdték el az építkezést, de tavaly pénzhiány miatt le kellett állniuk. Elkészült a gondozóház, bekerítették a területet, anyagi lehetőségeik azonban itt véget is értek, jóllehet néhány éve a Henry Ford Természeti Kulturális Örökségért Díj versenyében is némi támogatáshoz jutottak. A bajokat tetézte, hogy a kennelek méretre vágott vasszerkezeteit ismeretlen tettesek ellopták.
Az új létesítmény nem csupán állatmenhelyként működik majd: közegészségügyi, járványügyi megelőzési célokat is szolgál, továbbá a Magyar Madártani Egyesülettel közösen megépítendő madárrepatriáló - vagyis beteg madarakat befogadó, azokat felerősítő és a természetbe való visszajuttatásukat segítő - teleppel a jövőben a diákok környezeti nevelését is szolgálhatják. Oraveczné Szendi Márta, az alapítvány elnöke azt mondta: mindehhez a városi és a megyei önkormányzat segítségére is szükségük lenne, továbbá számítanak a lakosság támogatására is.
Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter salgótarjáni látogatásán szólt arról, hogy rendkívül magas a gazdátlan állatok száma. A megoldáshoz a jelenlegi pályázati rendszer szélesítésére, a környezetvédelmi és a földművelésügyi tárca összefogására volna szükség - fogalmazott a miniszter.
A probléma súlyát jelzi, hogy állatorvosi becslések szerint csupán Salgótarjánban és környékén évente mintegy tízezer macska és kutya kóborol gazdátlanul. Egy részüket az autók ütik el, az erdőkben csatangolókat - a vadak védelmében - a vadászok lövik le, sok pedig egyszerűen éhen pusztul vagy sintértelepen végzi. Ugyankkor jó szándékú emberek kóbor állatok százait próbálják megmenteni. Erre a célra hozta létre Hídvégi Ottóné is a Gazdikereső Közhasznú Alapítványt. Ennek égisze alatt a város egy másik pontján, a Jónásch-telepen egy nyugdíjas asszony kertjében több éve működtetnek félig-meddig hivatalosan egy állatmenhelyet, ahol szabadtartással általában harminc kutyát gondoznak, etetnek. Hídvéginé büszke arra, hogy évente 140-150 kutyának találnak gazdát, kihasználva a helyi médiákban az ingyenes gazdikeresési lehetőségeket is.
Mindezeken túl az önkormányzat is költött az utóbbi években a kóbor állatokra: egy uniós pályázatból ötmillió forintot szerzett a sintértelep korszerűsítésére, ahol a kóbor állatokat a befogás után két hétig viszonylag jó körülmények közt tarthatják. Csakhogy azután elaltatják őket. A környezetvédelmi miniszter éppen Salgótarjánban fejtegette, hogy az elhagyott állatok sorsát nem a sintértelepeken kell elrendezni. Ugyanakkor az sem megoldás, hogy a város határában, az erdőkben kóboroljanak kimúlásukig.
Guthy Éva - Salgótarján kamarakórusának nyugdíjas karnagya - is osztja ezt a véleményt. Ő tizenkét éve hozta létre Salgótarjánban az Állatvédő és Segítő Alapítványt. A nógrádi megyeszékhelynek egy, az előzőektől távolabbi szegletében egy idős juhász adott otthont az általa befogadott ebeknek. Guthy Éva tíz-tizenöt kutyát gondozott Szőke János portáján: maga gyűjtötte be a közkonyhákról az ételmaradékot, és sofőrként, gondozóként látta el az elhagyott állatokat. Csakhogy amikor az idős juhászt a rokonai egy idősotthonba vitték - ahol hamarosan meghalt -, a karnagynak és az ebeknek menniük kellett. Pontosabban az állatokat elpusztították, köztük a karnagy két saját erdélyi kopóját is. Két éve így már ő is csak kilincsel a kutyák elhelyezéséért, s nevel a társasházi lakásában spánielt, erdélyi kopót, csau-csaut.
Salgótarján leendő állatmenhelyét éjjel-nappal egy befogadott keverék kutya őrzi. Egy sikeres uniós pályázat révén nemrég őr is került mellé: Puporka Tibor. Így talán már remélhető, hogy amit a tolvajok meghagytak, azt már senki sem fogja elvinni.
A Gyurtyánosban immár csaknem tíz éve akarnak hajlékot építeni a kóbor állatoknak. Hiszen két éve már az ebek, macskák elhagyása is törvénybe ütközik.