Az atomenergia- ügynökség nem tudta leállítani Irán ambícióit
A helyzet elmérgesedését jelezte, hogy Teherán olajexportjának felülvizsgálatát helyezte kilátásba, miután a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kormányzótanácsának bécsi ülésén szembesült az Európai Unió ultimátumával.
Arra az újságírói kérdésre, hogy Irán mint a világ negyedik legnagyobb olajexportőre beveti-e az olajfegyvert, ha növekszik a rá nehezedő nemzetközi nyomás, Dzsavad Vaidi, az ország nemzetbiztonsági főtanácsának helyettes titkára kijelentette: "Nem fogjuk, de ha a helyzet változik, kénytelenek leszünk felülvizsgálni olajpolitikánkat."
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kormányzótanácsi ülésén részt vevő teheráni küldöttség vezetője azt is leszögezte, hogy az erősödő nemzetközi nyomás ellenére Irán folytatja az urándúsítással kapcsolatos kutatásokat. Egyidejűleg az iráni küldött megfenyegette az Egyesült Államokat is, hangoztatva: Washington számára káros és fájdalmas lesz, amennyiben a BT napirendre tűzi Teherán nukleáris programjának ügyét.
Az állásfoglalás közvetlenül azt követően hangzott el, hogy az Európai Unió a NAÜ-höz eljuttatott nyilatkozatban a leghatározottabban szólította fel Iránt: szüntesse be az urándúsítást, illetve minden azzal összefüggő tevékenységet. Az EU kilátásba helyezte, hogy ellenkező esetben az ENSZ Biztonsági Tanácsának segítségét kéri az atomválság megoldásához.
Iránnak rövid időn belül fel kell hagynia minden nukleáris kutatásával, különben az ENSZ Biztonsági Tanácsa gyakorol majd rá nyomást, hogy ezt megtegye - tartalmazza az állásfoglalás, amelyet az Európai Unió készített elő a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kormányzótanácsának szerdai vitájára.
Az uniós álláspont szerint Iránnak az a döntése, amellyel korlátozta a NAÜ ellenőrzéseit, miután a szervezet kormányzótanácsa egy hónapja értesítette a világszervezetet az iráni nukleáris törekvések ügyéről, csak fokozta az iráni szándékokkal kapcsolatban felmerült gyanúkat.
A Nyugat meggyőződése szerint Irán atomfegyver gyártására irányuló titkos programot valósít meg.
Állásfoglalásában az Európai Unió elfogadhatatlannak nevezte, hogy Teherán akárcsak alacsony fokú urándúsítást is végezzen, megerősítve azt a korábbi követelését, hogy Iránnak be kell szüntetnie minden, a dúsítással összefüggő tevékenységet, beleértve a kutatást és a fejlesztést is.
Emellett az unió felszólította az iráni kormányt arra is, hogy haladéktalanul ratifikálja a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség azon jegyzőkönyvét, amely lehetővé teszi atomlétesítményeinek korlátozás nélküli ellenőrzését.
Az uniós nyilatkozat kilátásba helyezi, hogy ha Irán nem tesz eleget a NAÜ-kormányzótanács ismételt követeléseinek, az ENSZ Biztonsági Tanácsának támogatására lesz szükség azokhoz az erőfeszítésekhez, amelyek a fennálló kérdések megoldását célozzák.
A nyilatkozat közzétételével egy időben az EU egyik magas rangú diplomatája annak a nézetnek adott hangot, hogy a BT már a jövő héten megkezdi a vitát Irán nukleáris programjáról. Az idézett diplomata igennel válaszolt arra a kérdésre, vajon a BT-vita kezdete egyértelműen arra utal, hogy a válság megoldását célzó diplomáciai erőfeszítések zátonyra futottak.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa valószínűleg felszólítja majd Iránt arra, hogy hagyjon fel atomkutatásaival, mert különben azzal kell számolnia: nem marad amerikai „következmények" nélkül elutasító magatartása - fejtette ki Gregory Schulte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) mellé akkreditált amerikai nagykövet.
A szervezet bécsi székhelyén nyilvánosságra hozott nyilatkozatában a diplomata kijelentette: eljött az ideje annak, hogy most már a BT cselekedjék, mivel Teherán szembeszegült a NAÜ múlt hónapban hozott határozatával és nem állította le urándúsítási programját. "Úgy gondoljuk: az első lépcsőben a BT felkéri Iránt, hogy működjék együtt a NAÜ-vel, és tegyen lépéseket a bizalom helyreállítására. A BT ezt követően az eddiginél szélesebb jogkörrel ruházza fel majd az atomügynökséget arra, hogy vizsgálja ki a mind zavarosabbá váló iráni nukleáris tevékenységet" - fejtette ki nyilatkozatában Schulte.
Az amerikai nagykövet a NAÜ a szervezet igazgatótanácsának az iráni dossziéról zajló zárt ajtók mögötti ülésén úgy vélte: Irán akkora mennyiségű urángázzal rendelkezik, amelynek dúsításával tíz atombombát tud előállítani. Megjegyezte, hogy Irán uránérc átalakításával 85 tonna hexafluoridhoz (UF6) juthat, amelyet ezt követően a centrifugákban dúsíthat. Az eljárás után az ázsiai ország tíz atomba gyártásához elég alapanyaggal rendelkezhet - mutatott rá a nagykövet.
(forrás: MTI)