A GKI emelte idei növekedési előrejelzését

A GKI Gazdaságkutató Rt. a januárban jelzett 4,1-4,2 százalékról 4,4 százalékra emelte az idei GDP növekedésre vonatkozó várakozását.

Az intézet szerdán nyilvánosságra hozott prognózisában a januárival megegyezően 2006-ra 2,3 százalékos éves átlagos inflációt jelez előre. Az államháztartás idei hiánya a GKI szerint a GDP 5,7 százaléka lesz. A januári előrejelzésben a deficitet a GDP 4-5,5 százalékára  tették, ám akkor a nyugdíjpénztári befizetések nélkül, a most közölt prognózisban pedig már azokkal együtt számították.

A választások után szeptemberig van ideje az új kormánynak a szükséges reformok megkezdésére és a GDP 1-1,5 százalékát kitevő egyensúlyjavító intézkedések meghozatalára, hogy ne alakuljon ki gazdasági  veszélyhelyzet - mondta a GKI Gazdaságkutató Rt. elnöke szerdán  Budapesten. Vértes András az intézet 2006-os nemzetgazdasági előrejelzését ismertető tájékoztatóján elmondta: az elkerülhetetlen kettős lépések várhatóan nem vezetnek életszínvonal-csökkenéshez.

Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet értékelése szerint nincs  esély a választások előtt a pénzügyi egyensúly érdemi javítására, bár a reálgazdasági mutatók nagyrészt kedvezőek, a pénzügyi egyensúly fenntarthatóságát a piacok döntik el. Az Ecostat legfrissebb, szerdán közzétett havi jelentése szerint nehezen prognosztizálható, hogy 2006-ban az országgyűlési  választásokat követően, de még a helyhatósági választások előtt az újonnan felálló kormány milyen egyensúly-javító lépéseket tesz, mennyiben vállalja a költségvetési kiigazítások megkezdését. Amennyiben 2006-ben nem történnek az államháztartási hiány csökkentése érdekében hatékony és átfogó lépések, a nemzetközi megítélés jelentős romlása mellett az euró 2010-es bevezetése is irreálissá válik.

A kutatók szerint alapvetően három területen van szükség a beavatkozásra. A tb alapok hiányának mérséklésére rövid távú intézkedéseket kell hozni, emellett javítani szükséges a  költségvetési tervezés és működés hatékonyságát, továbbá átfogó reformlépéseket kell kidolgozni és megvalósítani az egyensúly hosszú távú fenntarthatósága érdekében. (MTI)

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.