Politikai üvegplafon
Legalábbis erre jutottak a négy parlamenti párt képviselői, Béki Gabriella (SZDSZ), Gy. Németh Erzsébet (MSZP), Pusztai Erzsébet (MDF) és Vígh Ilona (Fidesz). Szinte egyöntetűen állapították meg: hosszú évtizedek után is működik az úgynevezett "üvegplafon-effektus"; azaz ha egy nő el szeretne érni valamilyen pozíciót, kétszer annyit kell letennie az asztalra, mint egy férfinak.
Az MDF nem véletlenül hirdetett "tandemprogramot" - közölte Pusztai Erzsébet -, a nők helyzetén, karrierlehetőségén ugyanis akkor lehet változtatni, ha a férfiak lelkületéről, esélyeiről éppen úgy szó esik. Béki Gabriella sajnálattal konstatálta, hogy az elvek következetes képviselete nem jelenti azt, hogy egyszersmind a társadalom is változik. A konferencián a szabad demokrata politikus megemlítette: útközben éppen azt hallotta a rádióban, hogy az uniós országok esetén a felsőoktatásban a nők aránya 55 százalékos, a felsővezetők körében viszont alig egyharmad.
A szocialistáknál működik kvótarendszer: Gy. Németh Erzsébet elmondta, hogy az MSZP-listákon a képviselőjelöltek 20 százaléka nő. Ez nem pozitív diszkrimináció, a női politikusok egyébként is megállják a helyüket - tette hozzá. E gondolatot folytatta Vígh Ilona, a Fidesz női tagozatának vezetője, aki úgy vélte: nagyon sok, a politikusi szerepre alkalmas nő van, de a politika kulturálatlansága nem túl vonzó a nők számára.
Az MSZP fővárosi frakcióvezetője szerint egy-egy ügy érdekében összefoghatnak a nők a fővárosi közgyűlésben, de más fórumokon is. Az viszont már más kérdés, hogy a nagypolitika - ahol természetesen a férfiak vannak többen - felülírhat sok mindent.