Egy ítélet jelentése

Nem lehet minden jogtalan, ami erkölcstelen, helytelen, bűnös. Demokratikus jogállamban pláne nem. Ha lehetne, el kellene ítélni mindenkit, aki ekkor vagy akkor - a demokratikus jogállam szempontjából nézve - a rossz oldalra állt. Milliókat. Ez nyilvánvalóan képtelenség. De ez a képtelenség a rossz oldalra állás tényén és súlyán nem változtat. Jogi felmentésből nem lehet sem erkölcsi, sem történelmi felmentés. Az ideológiai céloknak alárendelt, a tényeket meghamisító, a jogot megcsúfoló eljárásban elítélt emberek jogi rehabilitálása föltétlenül szükséges és helyénvaló, de nem föltétlenül segíti a tisztánlátást. Akkor segíti, ha a jogi rehabilitáció jogi marad, s nem válik ideologikus, erkölcsi, történelmi ítélet perdöntő hivatkozásává - mint egykor az ítélet. Az állam bírája nem döntheti el helyettünk, mit tartunk világnézetünk és történelemképünk alapján helyes és erkölcsös magatartásnak.

A Ságvári Endre halála kapcsán közel fél évszázada kivégzett három egykori csendőr egyikét, Kristóf Lászlót tegnap fölmentette a Legfelsőbb Bíróság. Természetesen, hiszen az 1959-es ítélet abszurd justizmord volt. Kristóf 1944-ben a hatályos törvények szerint, szabályosan járt el, Ságvárit nem is ő lőtte meg, haláláért közvetlenül semmiképp sem felelős.

Idáig rendben lenne a dolog. De tovább is van. Az még hagyján, hogy az ítélet jobboldali hecclapokban az antifasiszta ellenállók üldözésével foglalatoskodó csendőrök történelmi igazságának bizonyítéka lesz. A jobboldali hecclapokat erre tartják. Csakhogy a demokratikus Magyar Köztársaságot képviselő bíró az ítélet szóbeli indoklásában az MTI tudósítója szerint kifejtette, hogy a "döntés jelentőségét az adhatja, hogy mindenki, akinek Kristóf László emléke fontos, most már nem kell hogy háborús bűnösként gondoljon rá". Nos, akinek Kristóf László emléke fontos, azok erkölcsileg és történelmileg szeretnék rehabilitálni őt, és a bírónak egyáltalán nem dolga, hogy ebben őket támogassa. Mint ahogy az ítélet sem erre való. Aki 1944-ben a náci birodalom oldalán harcoló, állampolgárait százezerszámra haláltáborba utaztató, megszállt állam csendőreként tevékenykedett, az kizárólag jogi értelemben lehet ártatlan és felmenthető. Semmilyen más értelemben nem. Érthető és átélhető indokai lehettek, de igazsága nem. A Ságvári Endrével kapcsolatos vita bonyolultabb annál, hogy érdemes lenne itt néhány sorral megnyitni. De az biztos, hogy a sok minden között, amiben neki nem volt igazsága, nincs ott a harc a nácikat kiszolgáló és állampolgárai lemészárlásában buzgón segédkező állam és annak karhatalma ellen. A Legfelsőbb Bíróság ítélete nem az egyik szörnyű rezsim csendőrének, hanem a másik szörnyű rezsim áldozatának szól.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.