Az idén a téma volt a nyerő
A több mint háromórás gálát az idén új arc, a "beszólós" humoráról (Amerikában) jól ismert Jon Stewart vezette, aki már a ceremónia elején is elsütött néhány poént. Miután sajnálkozva elmesélte például, hogy a kalózok tönkreteszik a filmipart, kikerekedett szemmel üvöltötte, hogy van pofájuk ezeket a szegény művészeket meglopni! Némelyiknek annyi pénze sincs, hogy olyan ruhában jöjjön, amelyik eltakarja a mellét!
Aztán jött a beetetés: az első díj a legjobb férfi mellékszereplőnek, George Clooneynak jutott az olajmaffia bonyolult világát bemutató Szirianában nyújtott alakításáért. - Akkor ezek szerint fuccs a rendezői Oscarnak ... - utalt a színész a Good Night, and Good Luck című, hat kategóriában versenyző filmjére (amelyet végül tényleg nem díjaztak). Aztán gyorsan hozzátette: büszke, hogy Hollywood része lehet, mert a filmakadémia igen fontos társadalmi témákat ismert el a polgárjogi ügyektől az AIDS-ig. A legjobb női epizódszereplő a gyógyszergyárak manipulatív politikáját taglaló Az elszánt diplomata sztárja, Rachel Weisz lett - ez nekünk is siker, mivel a hölgy édesapja, Weisz György mérnök-feltaláló magyar származású.
Ezután igen lassan és körülményesen az úgynevezett technikai díjakat osztották. Ezek zömét két film kapta, a King Kong (legjobb képhatás, legjobb hangkeverés és legjobb hangvágás) és Az egy gésa emlékiratai (legjobb jelmez, legjobb látványtervezés és legjobb operatőr). Jutott egy vigaszdíj a Narnia krónikáinak is - a produkció sminkeseit ismerték el. A kókadt hangulatot Jon Stewart próbálta feldobni, olykor egészen kevés sikerrel.
A főszereplők díjai esetében is bejött a papírforma, két valós figurát alakító színészt díjaztak. A Truman Capote írót alakító Philip Seymour Hoffman a Capote című filmben a Hidegvérrel keletkezésének titkaiba avat be - remegő kézzel és megilletődötten igyekezett megköszönni az elismerést. A nyughatatlanbeli szerepével (June Carter énekesnő) a komoly színésznők sorába lépő, filmenként 30 millió dolláros gázsiért szerződtethető Reese Witherspoon majdnem elsírta magát, mire végére ért szerettei felsorolásának.
Ezután a többség azt várta, minden megy tovább az előre elvárhatók szerint, azaz hogy Ang Lee Túl a barátságon (Brokeback Mountain) című romantikus melegdrámája tarol a legértékesebb aranyszobrocskák kiosztásakor. Bekövetkezett azonban az, amit egyes elemzők jósoltak: a lejárató hecckampány hatásosnak bizonyult. Ang Lee így csak rendezői díjat kapott, a legjobb film pedig a Paul Haggis rendezte Ütközések lett, egy, a városi emberek elhidegüléséről és a rasszizmusról szóló moralizáló tanmese. A legjobb külföldi film, ahogy sokan gondolták, a gyerekkereskedelemről szóló Tsotsi című dél-afrikai dráma lett.
A filmakadémia tiszteletbeli Oscar-díjjal (Honorary Award) tüntette ki a "filmeseket és nézőket egyaránt inspiráló" életművéért a 81 éves Robert Altmant, aki pályafutása során 86 filmet forgatott, 39 filmet gyártott, és 37 forgatókönyvet írt. Rendezőként öt - M.A.S.H., Nashville, A játékos, Rövidre vágva, Gosford Park -, producerként pedig két alkalommal jelölték Oscar-díjra, de egyetlen esetben sem kapta meg. Altman elmondta, hogy tíz éve új szívet kapott, egy harmincas éveiben járó nőét, és fiatalnak érzi magát. Hozzátette: az életműdíj általában valaminek a lezárása, de neki még esze ágában sincs abbahagyni. Hátha kap egy rendes Oscart is.