Moszkva: terméketlen Hamasz-vizit
Oroszország, mint a Közel-Kelet rendezésében érdekelt egyik nagyhatalom a moszkvai meghívással tárgyalópartnerré egyenjogúsította a Nyugat által terroristának tartott szervezetet. A Hamasz-küldöttség viszont egy tapodtat sem engedett korábbi elutasító álláspontjából. Így továbbra is elvetik a nemzetközi közösség két alapkövetelését: 1. A Hamasz ismerje el Izrael állam jogát a létezésre, 2. Mondjon le az erőszakról, fogadja el a korábbi egyezményeket (a közel-keleti rendezéshez vezető "útitervet") és tárgyalásos úton oldja meg a problémákat.
Orosz források szerint a Hamasz-vezetők Moszkvában közölték vendéglátóikkal, mindaddig tiszteletben tartják a tűzszünetet, amíg Izrael nem lép fel fegyveresen a palesztinok ellen.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter tegnap, miután tárgyalt a Hamasz vezetőivel, ismét felszólította a szervezetet, ismerje el Izrael létét. Hangoztatta, hogy a közel keleti Négyes (USA, EU, az ENSZ és Oroszország) valamennyi feltételét a Hamasznak el kell fogadnia. A közel-keleti négyes másik három tagja, Washington, az Európai Unió országai és az ENSZ terrorszervezetnek tartják a Hamaszt. Moszkva nem osztja a Nyugat sommás elítélő véleményét.
- Amennyiben Izrael viszszavonul az 1967-ben elfoglalt területekről, lehetőséget ad a menekülteknek a visszatérésre, felszámol minden telepet, és szabadon enged minden fogva tartott palesztin felkelőt, akkor hajlandók vagyunk megfontolni, hogy komoly lépéseket tegyünk Izrael elismerésének irányába - jelentette Masal tegnap a Lavrovval folytatott megbeszélése utáni sajtótájékoztatón. Masal, aki néhány éve a gyerekek harci kiképzésének, felfegyverzésének fontosságáról értekezett, Moszkvában megerősítette: Izraellel szemben nincs más lehetőség, mint a fegyveres ellenállás.
Az, hogy Masal Izrael elismerését még e feltételek teljesítése esetére sem mondta ki, azt jelenti: a találkozóval csak a palesztin hatóság parlamenti választásain győztes szervezet nyert, hiszen semmit sem adott fel, cserében viszont büszkélkedhet egy moszkvai látogatással. (A Hamasz-vezérek következő útja valószínűleg Szaúd-Arábiába, majd Dél-Afrikába vezet...)
Az USA és Izrael bírálta az oroszokat, hogy a Hamasz elsietett moszkvai meghívásával aláássák a közel keleti négyek, a kvartett egységes álláspontját, és tárgyalópartneri szintre emelik a terrorszervezetet. A pénteki moszkvai tárgyalások kudarca vélhetően felerősíti az orosz külpolitikai lépés bírálóinak hangját.
Noha Putyin meglepetést keltett a meghívás bejelentésével - sokak szerint az orosz elnök vissza akarja szerezni a Szovjetunió felbomlása óta elvesztett orosz befolyást a Közel-Keleten - az orosz álláspont azonos a nyugatival: követeli a Hamasztól, hogy mondjon le a fegyveres ellenállásról, ismerje el Izraelt és fogadja el a térség helyzetének rendezésére kidolgozott útitervet. Ugyanakkor - az USA-hoz és Izraelhez hasonlóan - a Hamaszt terrorista szervezetként számon tartó európai hatalmak közül Párizs és Róma üdvözölte a radikálisok moszkvai meghívását.
- Ha Izrael létét a közeljövőben mégis elismerné a Hamasz, az növelné Moszkva presztízsét, ám ha nem, akkor akaratlanul legitimálna egy radikális szervezetet, elvesztve ezzel a Nyugat bizalmát és az Izraellel fenntartott jó kapcsolatait - nyilatkozta lapunknak a moszkvai Eurázsiai Örökség Alapítvány elnöke. Igor Kirszanov felhívta a figyelmet arra is, hogy a zsidó állam támogatta Moszkva kaukázusi politikáját, ezért Izrael hátbaszúrásnak érzi az orosz meghívást. A politológus szerint Moszkva ellentmondásosan viselkedik azért is, mert a Hamasz támogatta a csecsen szeparatistákat, akikkel a Kreml viszont nem volt hajlandó tárgyalni.