Választási gyűlés angolul
Az Országgyűlés 85 esztendős fideszes korelnöke 1945 előtt részt vett az antifasiszta ellenállásban, majd 1947-ig kisgazda képviselő volt, amíg koholt vádak alapján börtönbe nem csukták. Az 1956-os forradalom bukása után az Egyesült Államokban lett közgazdász professzor, és az 1998. évi választások előtt települt haza. Tavaly ő volt az a Fidesz-politikus, aki hajlandó volt az SZDSZ-es Mécs Imrével és az MSZP-s Donáth Lászlóval, valamint az MDF egy-egy képviselőjével közösen emlékezni 1956 hőseire. Ezek után talán kevésbé meglepő, hogy ilyen mondatok hagyták el a száját: "Szavazzanak arra, akire akarnak! Én nyolc éve a Fideszben ülök, nézzenek meg, ha tetszem, szavazzanak rám, de ha nem tetszem, akkor is szavazzanak!"
Horváth János csak futólag tért ki a kormány teljesítményére. Ennek kapcsán a Fidesz választási taktikáját követve arról beszélt, hogy az ország elmaradt a lehetőségei mögött, bár azt nem állította, hogy az emberek rosszabbul élnének, mint négy éve. Szerinte az országnak változásra van szüksége, és arra kérte a hallgatóit, adjanak esélyt a Fidesznek. Beszéde nagyobbik részét a civilizált közbeszédnek szentelte. Szerinte a változást mosolygósan is el lehet érni, a vesztesnek nem kell magát megalázva éreznie, az ellenzékre is szükség van, mint egy falat kenyérre. "Nem állítom, nem is igaz, hogy a másik oldalon csupa inkompetens csibész van. A politika nem olimpia, nem mindig a legjobb atléta győz, legfeljebb az, aki kevésbé sántít. Segítsenek nekem, jó srác vagyok, javítani akarom a magyarok imázsát és hangulatát!" - mondta.
A saját pártjából érkező hangok érdességét firtató kérdésre Horváth egy történettel válaszolt: amikor a Parlamentben a fideszes képviselők közbekiabálásai miatt már végképp nem hallotta a kormánypárti szónokot, csendre intette őket. Egyik frakciótársa azt felelte, "János bátyám, minek akarod hallani, úgyis hazudik". "Amúgy nagyon kedvelem a fiatalembert, de ő még csak most civilizálódik" - mondta a kampánygyűlésen Horváth János, aki mindenkit arra szólított föl, hogy szavazzon, ha teheti, de senkit nem biztatott arra, hogy jelentkezzen be magyarországi
címre.
Csökkenő amerikai magyarság
A 2000-es népszámlálásiadatok szerint az Egyesült Államokban összesen 1.4 millió, magát legalábbrészben magyar származásúnak valló ember él. Ha folytatódott az előző évtizedcsökkenési tendenciája, akkor mára ez a szám 1.3 millió. Hat évvel ezelőtt mindössze118 ezren nyilatkoztak úgy, hogy a magyar az első nyelvük. Arról semmilyen adatsincs, hogy hány amerikai magyarnak van okmányokkal igazolt állampolgársága és állandómagyarországi lakcíme, amelynek alapján szerepel a hazai választási jegyzékben.A Horváth János által Washingtonban említett százezres becslés alighanem erősentúlzó, és a képviselőnek a választási részvétellel kapcsolatos reményei semtűnnek megalapozottnak: 20-30 ezer potenciális voksot említett, miközben az európaiparlamenti választáson, illetve a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson Washingtonbanszáznál kevesebben adták le szavazatukat. Most a New York-i és Los Angeles-i magyarokis rész vehetnek a választáson, de ha ötször annyian mennek el szavazni, mintkét éve, akkor is legfeljebb 1300-1500 voksról lehet szó, ennél több meglepetésnekszámítana.
Az amerikai magyarok 1945-ös és 1956-os nemzedéke zömmeljobboldali, ez alól csoportosan csak a főként New Yorkban és Floridában élő zsidóságjelent kivételt - ők más történelmi sérelmeket tartanak számon. A nagykivándorlási hullámok idején Amerikában általában republikánus elnök volt hatalmon,a magyarok elsősorban nekik hálásak a befogadásért. A Republikánus Párt a hatvanas-hetvenesévekben ápolta a kapcsolatokat a kelet-európai emigráns szervezetekkel, amelyekakkoriban szavazatokat is jelentettek. Ma már egyedül Ohio egyes körzeteiben élannyi magyar, hogy szavazatuk állami és így szövetségi szinten is valamelyest befolyásolhatjaa választásokat.
A hazai rendszerváltás óta az amerikai magyar szervezetek gyakorlatilagkivétel nélkül a konzervatív pártokkal alakítottak ki szoros kapcsolatokat:kezdetben az MDF-nek és a Kisgazdapártnak, ma a Fidesznek vannak nagyobb számbanamerikai szimpatizánsai, de a legidősebbek között a MIÉP-hez húzók, vagy mégattól is jobbra állók is akadnak. New Yorkban van polgári kör, amelyik Gyurcsány Ferenc őszi látogatása idejénutcai demonstrációt rendezett: néhány tucat ember zajongott a manhattani magyarkulturális intézet előtt. A járókelők nem nagyon értették, kik lehetnek azangol nyelvű plakátokon emlegetett, az idegen tőke érdekeit kiszolgáló kommunisták.
Vitatott mellékletek, címlisták
Lapunk birtokába került mellékleteivel együtt az a levél, amit Orbán Viktor, a Fidesz elnöke küldött külhoni magyaroknak. Ebben szavazásra buzdítja mindazokat, akik arra jogosultak. "Mellékelten küldünk némi segítséget a szavazásban történő részvétel megkönnyítésére" - írja Orbán, utalva arra a tájékoztatóra, amely a viták középpontjába került. E tájékoztatóban a választáson való külföldi szavazás törvényi feltételeit ismerteti, s azt, hogy miként lehet kérni a külképviseleti névjegyzékbe a felvételt. Nincs azonban olyan utalás, amely arra buzdítaná a címzetteket, hogy a szavazás időtartamára szerezzenek bejelentett lakcímet Magyarországon.
Továbbra sem lehet tudni, hogy a Fidesz honnan jutott hozzá a címekhez. Orbán a napokban utalt arra, hogy adatbázisuk létrehozása mindenben megfelelt az adatvédelmi szabályoknak. Németh Zsolt, a párt külügyi szakértője egy a címlistára vonatkozó kérdésre mondta: "a címeket nehéz feltérképezni, de nagyon sokan bejelentkeztek a Fideszhez", s pártjánál "ismernek több olyan szervezetet is, amelyek érintkeznek a külföldön élő magyarokkal". (Munkatársunktól)