Püspökök pártállami szolgálatban?
Az Élet és Irodalom ma utcára kerülő számában Ungváry Krisztián történész Kiss-Rigó László címzetes püspökről, Szendi József nyugállományú érsekről, Gyulay Endre szeged-csanádi püspökről, Seregély István egri érsekről és Mayer Mihály pécsi püspökről azt állítja, hogy a Kádár-korszakban kapcsolatban álltak a titkos szolgálatokkal. Ungváry Krisztián - aki a közelmúltban Paskai László nyugállományú bíboros ügynökmúltjáról közölt levéltári dokumentumokkal alátámasztott cikket - az említett egyházi személyekkel kapcsolatban több tartótisztet is néven nevez, például Péter-Bartha Gábor hadnagyot, Horváth Attila őrnagyot, Takács Gábor főhadnagyot és Ács István alezredest.
Az említett katolikus püspökök között vannak olyanok, akik dokumentálhatóan írtak jelentéseket, másokról csak annyi biztosat lehet tudni, hogy az állambiztonság nyilvántartásában hálózati személyként szerepeltek. A velük kapcsolatos papírok egyelőre nem hozzáférhetők - mondta kérdésünkre Ungváry, nem zárva ki a lehetőségét annak, hogy előbb-utóbb más katolikus vezetők "érintettségére" is fény derül. Visszautasította a vádat, hogy az általa közölt írásoknak közük lenne a parlamenti választásokhoz: "Nem arról van szó, hogy a fiókomban őrizgetem a dokumentumokat, és az alkalmasnak gondolt pillanatban megeresztek egy cikket. A most publikált adatok az elmúlt hetekben kerültek a birtokomba. Azt szeretném elérni, hogy a katolikus vezetők álljanak végre a nyilvánosság elé, és tegyen így mindenki, aki kapcsolatba került a III/III-mal" - mondta.
Gyulay Endre püspök nemrégiben úgy nyilatkozott: vele is megtörténhet, mint bárki mással, hogy előszednek róla valamit. Kiss-Rigó László egy éve, amikor neve megjelent egy tisztázatlan eredetű és tartalmú ügynöklistán, felháborodottan tiltakozott. Közleménye szerint "nevem ilyesmivel történő öszszefüggésbe hozását nemcsak aljasnak és cinikusnak, hanem nevetségesnek is tartom, mivel éppen az ellenem irányuló ügynöki tevékenységet lepleztem le többször is, egy alkalommal látványosan tanúk előtt".
A katolikus püspöki karnál azt a tájékoztatást kaptuk, hogy Veres András püspök, a kar titkára a választási kampányra tekintettel nem kíván nyilatkozni az ügyben.
Lista-összefoglaló
A már ismertté vált egykori ügynökök névsorát tartalmazó terjedelmes listát közölt tegnap az Origo internetes hírportál. Emellett 17 volt szigorúan titkos (szt) tiszt nevét - köztük Medgyessy Péterét - is nyilvánosságra hozták. A lista közzétevői e kategóriában általában véve a Történeti Hivatal levéltárát nevezik meg forrásként, de egyébként nem tárják fel a kutatás módszertanát.