Egészségügy: csend vihar előtt
Összevonná három kórházát a Pest Megyei Önkormányzat. Mindez előremenekülésnek is tekinthető: számos olyan műhelytanulmány készül, amely a kórházak számának radikális csökkentésével számol. A meglévő mintegy 157 intézetből körülbelül 60 maradna meg.
Bárhogy dől is el a választási küzdelem, az egészségügy aligha marad a régiben. A háttérben már elkészültek azok az elemzések, amelyek alapjaiban változtatnák meg az ellátórendszer struktúráját. A Fidesz Mikola István szavai szerint "állami direkt irányítást" vezetne be az egészségügyben. Egyebek mellett módosítanák az önkormányzati törvényt, hogy a kórházak a helyhatóságoktól az állam kezébe kerüljenek. A szocialisták döntően a regionális tanácsokra, azaz a helyi közmegegyezésre bízva átalakítanák a jelenlegi struktúrát. Tény: a kórházi rendszer túlméretezett.
A helyzet rendezésének már több kormány nekifutott. A legemlékezetesebb próbálkozás talán a Horn Gyula vezette kabinet nevéhez fűződik: a kormány akkor úgy rendelkezett, hogy a megyei önkormányzatok döntsék el, hol van szükség a kórházakra, hol nincs. A megyei tervek elkészülte után tarthatatlan helyzet alakult ki. Az elsőként bezárandó pásztói kórház előtt az emberek élőlánccal tiltakoztak. Veszprém megyében a bezárni rendeltetett várpalotai és zirci kórház dolgozói, majd a helybéliek is tiltakoztak, végül minden maradt a régiben.
Lapunk úgy tudja: a szocialisták azzal számolnak, hogy a következő ciklusban radikálisan csökkenteni kell a kórházak számát. A regionális tanácsok (a régiók irányító testületei, amelyekben a megyei önkormányzatok, a kamarák, a kormány és a vállalkozók is képviseltetik magukat) fejlesztési terveikben többnyire régiónként öt-hat nagyobb kórházzal és néhány kisebb, az előbbieket kisegítő intézménnyel számolnak. A többit tulajdonosaik átalakítják ápolási vagy rehabilitációs otthonná. Például a Közép-magyarországi régió fejlesztési tervében hat központi területi ellátásra kijelölt intézményt hagynának meg - tudta meg a Népszabadság. Értesüléseink szerint országosan a jelenlegi 157 kórházból körülbelül hatvan maradna meg.
Összevonások
A Pest Megyei Önkormányzat három fekvőbetegellátó intézményt összevonna: a budapesti Szent Rókus, illetve a kistarcsai Flór Ferenc kórházról, valamint a törökbálinti tüdőgyógyászati intézetről van szó. Az egymástól negyven kilométerre lévő intézmények közös működtetésének lehetőségeit elemző dokumentum március végére kerülhet a megyei testületek elé. A kórházak átvilágításával, a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésével a Perfekt Rt. bízták meg. Szabó Imre, a megyei önkormányzat elnöke azt mondta: egyik érintett kórházat sem szeretnék bezárni, mindháromnak megmarad a maga szerepe. Még éppen időben vannak, hogy racionális és következetes lépésekkel készítsék elő a regionális terv alapján várható struktúraváltozást.
A kórházak összevonása nem példa nélküli. Ez évtől közös igazgatás alatt működik a fővárosban a Heim Pál Kórház és a Madarász utcai Gyermekkórház, két éve pedig a szegedi önkormányzat csatolta a városi gyermekkórházat az egyetemi gyermekklinikához.