Az amerikai fogyatékosok kilenctizede dolgozik

Az amerikai siketek rochesteri műszaki egyetemén diplomát szerzettek 93 százaléka tud végzettségének megfelelően elhelyezkedni.

Az adat különösen figyelemre méltó, ha melléteszszük a magyar statisztikát: a fogyatékkal élőknek csak 9 százaléka dolgozik. Az esélyegyenlőségi tárca minisztere amerikai útja során többek között a nők, a romák, a siketek és az autisták oktatási, illetve munkaerő-piaci helyzetét tanulmányozta. Göncz Kinga Washingtonban dolgozó magyar újságírókkal találkozva elmondta, hogy a pozitív diszkriminációnak ott kell szerepet kapnia, ahol esélyt lehet teremteni az eredményes helytállásra. Ilyen lehet például a hátrányos helyzetű roma fiataloknak szervezett egyetemi felkészítő, amellyel el tudják érni a felvételi vizsgán mindenkitől egyformán elvárt színvonalat. A követelmények enyhítése nem vezet a kívánt célhoz. Az Európai Uniónak a halmozottan hátrányos helyzetű településeken élőket segítő politikája is kedvez a romáknak, akik az átlagnál gyakrabban laknak a leszakadó régiókban.

A miniszter New Yorkban részt vett az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottságának ülésén, Washingtonban az amerikai egészségügyi és humán szolgáltatási tárca ifjúsági, családügyi és a kábítószer ellenes küzdelem kérdéseivel foglalkozó vezetőivel találkozott. A pozitív példák között említette, hogy a washingtoni magyar nagykövetség szakmai gyakorlatra fogadott egy, a nemzetközi jog és a diplomácia iránt érdeklődő roma jogászhallgatót. Simonyi András nagykövet azt mondta: rendkívül kedvező tapasztalatokat szereztek, és továbbra is nyitottak a hasonló kezdeményezésekre.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.