Pártmegszólalások szabadon arányosítva
A mikrofonhoz jutó politikusok és a pártok parlamenti arányai a legtöbb esetben köszönő viszonyban sincsenek egymással a közéleti közszolgálati műsorokban. Az ORTT februári mérései több kirívó példát is mutatnak. A Magyar Televízió déli Híradójában például a politikusok összes beszédidejének kétharmada az MSZP-hez köthető. A kormánypárt és az ellenzék aránya 80-20 százalékos, a fél nyolcas Híradóban 70-30. Az Este című műsorban is sűrűn kapnak szót a szocialisták, a nyilatkozatok idejének több mint hatvan százaléka nekik jutott. A kormánypárti-ellenzéki arány a napi magazinban 75-25 százalék. Az MTV hírigazgatója, László Péter a tévé szóvivőjén keresztül minderre úgy reagált: a "Műsorkészítési és -szerkesztési irányelvek a 2006-os országgyűlési képviselőválasztási kampány időszakában" című összeállítás rendelkezései a mérvadók számukra.
A hírigazgató szűkszavú válaszából kiderült, hogy általános irányelvekről van szó, amelyek átvették a főbb elemeit a médiahatóság januári ajánlásának. Abban az szerepel például, hogy egyetlen rádió- és tévé-csatorna sem részesíthet előnyben valamely pártot. Az iránymutató bevezetője kiegyensúlyozott és egyenlő esélyeket biztosító műsorszolgáltatást kér a kampányban. Néhány sorral arrébb viszont már az áll, hogy a műsorszolgáltatók nem kötelezhetők arra, hogy - a választási műsorok kivételével - egyenlő műsoridőt biztosítsanak minden pártnak, ezt a szerkesztőkre bízzák. A döntésnél irányadó lehet a párt parlamenti súlya, a jelenlegi támogatottsága és jelöltjeinek száma. Szerepel egy konkrét előírás is, amelyik viszont nincs tekintettel a pártok támogatottságára: a parlamenti ellenzéknek legalább annyi idő kell hogy jusson, mint a kormánynak és a kormánypártoknak együtt biztosított műsoridő fele.
Sajátosan érvényesül mindez a Magyar Rádióban. Ott például a Krónika Háttér című rovatában februárban egyáltalán nem szólalt meg SZDSZ-es politikus, MDF-es is csak egy. A rádió kétheti magazinja pedig kiegyenlíti egymást: a 16 órában 97 százalékos a kormányzati túlsúly, a Vasárnapi Újságban viszont csak fideszes politikus szólalhatott meg a parlamenti pártok képviselői közül. Stiffner Gábor, a belpolitikai szerkesztőség vezetője ígérete szerint ma válaszol a kérdéseinkre, mert az ORTT felmérését nem ismeri.
A kereskedelmi tévék közül a TV2 fő hírműsorában, a Tényekben például enyhe kormány-, illetve kormánypárti fölény van, a két nagy párt esetében viszont több a fideszes szó. Februárban a késő esti Tényekben a politikusok beszédidejének 72,5 százaléka volt a Fideszé, az MSZP-nek 18,2 százalék jutott. Az ellenzéki párt számait megdobta, hogy Orbán Viktor hosszabb interjút adott. Márciusban Gyurcsány Ferencet várják a stúdióba. (H. Z.)