Bepereli Kertész Imrét a Babes-Bolyai Tudományegyetem elnöke
Ezt a szándékát Marga szerdán egy kolozsvári sajtótájékoztatón jelentette be. Mint közölte, a német lapban február 22-én megjelent Ceausescu tanintézete című, Kertész Imre tiltakozik a kolozsvári román állami egyetem ellen alcímet viselő cikk miatt pereli be a magyar Nobel-díjas írót.
Marga az MTI kérdésére válaszolva elmondta: szerinte Kertész nem ismeri a BBTE szerkezetét, hiszen az író - Marga szerint - úgy tudja, hogy a kolozsvári egyetemen nem létezik magyar nyelvű oktatás. Az akadémiai tanács elnöke szerint a cikkből az derül ki: Kertésznek "fogalma sincs" az 1989. után a magyar nyelvű oktatás kapcsán folytatott vitákról. Marga szerint Kertész azzal vádolja a multikulturalizmus híveit, hogy valójában a nacionalizmust támogatják.
Margának meggyőződése, hogy a cikket nem Kertész írta, de mivel az írás - mint mondta - az ő neve alatt jelent meg a német lapban, kénytelen ehhez a jogi lépéséhez folyamodni (Marga téved, a cikk nem Kertész neve alatt jelent meg, a tud.).
A román tisztségviselő emlékeztetett, hogy mindketten Herder ösztöndíjasok, ezért a díj odaítélésével megbízott hamburgi Alfred Toepfer Alapítvány megkérte őket, hogy Hamburgban vagy Bécsben nyilvános vitában tisztázzák álláspontjaikat a kérdésről. Marga leszögezte: nincs semmilyen ellenvetése a beszélgetéssel kapcsolatban, de kikötötte, hogy előtte Kertész Imre látogasson el az egyetemre, és ismerkedjen meg pontosan a helyzettel.
Mint mondta: hamburgi kollégái vizsgálják jelenleg, hogy Kertészt magyar vagy német bíróság elé hívja, hiszen az író magyar és német állampolgársággal egyaránt rendelkezik. Marga kártérítésként szimbolikus összeget, egy eurót követel. Hangsúlyozta: mindössze azt akarja, hogy tisztázódjék az igazság. Még nem döntötte el, hogy az egyetem nevében vagy személyesen pereli majd be Kertészt.
Nem Kertész írta a cikket - jelentette ki az MTI-nek Hantz Péter, a Bolyai Kezdeményező Bizottság (BKB) egyik vezetője. Korábban ugyanis a BKB egyik sajtótájékoztatóján bemutatták a cikket. Kiderült, hogy annak szerzője Reinhart Olt, aki a Bolyai Egyetem létrehozását szorgalmazó, 79 tudós által aláírt levél ismertetéséről szóló tudósításában kiemelte az alcímben Kertész nevét. Hantz szerint Kertésznek annyi köze van a cikkhez, mint a többi tudósnak.
Marga szerdán utalt a BBTE-hez tartózó Judaisztikai Intézet vezetőjének, Gyémánt Lászlónak a nyilatkozatára, amelyben az intézetvezető kifejtette, hogy Kertészt és Elie Wieselt is félrevezették. Gyémánt szerint a magyar karok létrehozása azért veszélyezteti a romániai zsidó közösséget, mert ez lenne az első lépés az önálló egyetem létrehozása felé, és ebben az új helyzetben szerinte a Judaisztikai Intézet nem találná meg a helyét a BBTE-n.
A kolozsvári zsidó hitközség vezetője, Goldner Gábor a romániai magyar lapnak nyilatkozva elutasította Gyémánt álláspontját, amit magánvéleménynek nevezett. Leszögezte: Gyémántot senki sem hatalmazta fel arra, hogy a közösség nevében beszéljen.
(MTI)