Az 1956-os forradalom megítéléséről írt az orosz sajtó

Lelkében minden orosz érez valamiféle erkölcsi felelősséget az 1956-os eseményekért, s Magyarország is csatlakozhatna a Kék Áramlat gázvezeték dél-európai meghosszabbítására irányuló orosz-török tervekhez - idézték szerdán moszkvai lapok Vlagyimir Putyin elnök budapesti megnyilatkozásaiból.

Számos orosz lap idézte Sólyom László köztársasági elnököt, aki különbséget tett az orosz nép és a szovjet rendszer között, és megfogadta, hogy az 1956-os forradalom 50. évfordulójának ünneplése nem kap oroszellenes színezetet. (A forradalom szót a liberális Kommerszant használta, míg a kormánylap, a Rosszijszkaja Gazeta a népfelkelés szovjet elfojtásáról írt).

Az oroszellenes jelszavak nem előnyösek a magyarok számára, hiszen az államközi kapcsolatok nagyon is jól alakulnak - írta a Komszomolszkaja Pravda, amely szerint Putyin kedvező energiaszállítási feltételeket is kínált. Nem titok, hogy a Moszkva és Kijev közötti gázháborútól megriadt kelet-európaiak Oroszországon kívüli olaj- és gázszállítókat keresnek. Moszkva igyekszik megelőzni az (esetleges iráni, azeri) konkurenciát.

Putyin kifejtette, hogy az (orosz Arhipo-Oszipovkát a török Samsunnal összekötő, fekete-tengeri) Kék Áramlat gázvezeték dél- és Közép-Európáig való meghosszabbítására vonatkozó elképzelések felértékelhetik Magyarországot, amely rövid időn belül jelentős európai elosztó központtá válhat - írta a Kommerszant, amely szerint a magyar újságírók erre jelentőségteljesen néztek össze.

A Kommerszant beszámolt arról is, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök elismerte: Magyarországnak "nem volt keresnivalója" a Szovjetunió elleni háborúban. Miután Putyin azt ecsetelte, hogy Magyarország nemcsak energiacentrummá, hanem a transszibériai vasutat Európával összekötő logisztikai központtá is válhat, egy magyar újságíró megkérdezte: eltérítheti-e őt valami e tervek megvalósításától.

Putyin azt felelte, hogy ez a gátló tényező a bizalom és stabilitás légkörének megváltozása lenne, de hangsúlyozta: jó alap van annak feltételezésére, hogy a kapcsolatok stabilak maradnak. A Kommerszant szerint a sajtóértekezlet után a magyar újságírók zavartnak látszottak, mintha maguknak sem akarnák bevallani, mennyire megragadták őket mindezek a távlatok. "Mégiscsak furcsa" - mondta egy magyar riporter a Kommerszant tudósítójának. "Két hónap múlva választások lesznek, minden megváltozhat. És Putyin ilyen nyíltan a jelenlegi miniszterelnökre tesz. Miféle stabilitásról beszél?" - idézte Andrej Kolesznyikov a kétkedő kollégát, s maga is úgy látta, hogy "bizony van (ebben) kockázat".

A Rosszijszkaja Gazeta interjút is közölt Gyurcsánnyal, aki méltatta elődje, Medgyessy Péter érdemeit abban, hogy a két ország nagyobb tisztelettel kezdett viszonyulni egymás nemzeti érdekeihez. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.