Az olaj és gáz a legfontosabb kérdés

Megfigyelők szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ma véget érő tárgyalásainak napirendjén a váratlanul felkínált déli gázvezetéken kívül számos energetikai jellegű felvetés szerepel. Putyin alighanem igyekszik eloszlatni a január eleji gázszállítási bizonytalanságok későbbi megismédlődésével kapcsolatos félelmeket.

A gázvezeték-ajánlat több mint amit ezzel kapcsolatban bárki is várt Magyarországon. A kétségek eloszlatása mindenesetre az orosz energiacégeknek is lehetőséget kínál a vágyott magyarországi terjeszkedésre. Kérdés, ejtenek-e szót arról, hogy a Gazprom esetleg megvenné az E.ON-tól a teljes magyar gáztározói és nagykereskedelmi szektort, amelynek a Moltól való megvásárlását a napokban zárja le a német cég. Avagy a Moltól közvetlenül a szállítóvezeték-hálózatot.

Putyin állítólag a Lukoil olajtársaság hazai pozícióit is igyekszik erősíteni. Az itt felhasznált olajtermékek fő beszállítójának csupán néhány tucat magyar benzinkútja van. Szó van ezek számának esetleges további bővítéséről, de értesülésünk szerint a jelenleg kizárólagos Mol-tulajdonú olajfinomításban is szeretnének pozíciókat. Feltehetőleg szóba kerül a Malév ügye is, amelyet - a tavalyi kudarc ellenére - Borisz Abramovics orosz üzletember érdekeltségei továbbra is meg szeretnének venni.

Előzetesen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök sem hagyott kétséget afelől, hogy a fő téma az energetika lesz. Az Interfax hírügynökségnek kijelentette: támogatja a Gazprom azon szándékát, hogy részt vegyen a hazai stratégiai gáztározásban. Ezzel kapcsolatban Kóka János gazdasági miniszter felhívta a figyelmünket: február eleji moszkvai tárgyalásai során arról volt szó, hogy a Gazprom is szívesen indulna a magyarországi stratégiai gáztározóra kiírandó pályázaton. Minden valószínűség szerint más cégek mellett, velük egyenlő jogosítványokkal. (A pályázaton a magyar kormány a nyertesnek az általa igényelt nyereségszintet garantálni fogja, de Kóka szerint ennek mértéke legfeljebb az állampapírhozamokéhoz hasonló.)

Jack Straw brit külügyminiszter megfenyegette a Londonban élő orosz mágnást, Borisz Berezovszkijt, hogy "kirúgja" Nagy-Britanniából, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök hatalmának megdöntésére készül. Berezovszkij 2000-ben költözött Londonban - közvetlenül Putyin megválasztása után - azóta is hangos ellenségeként. Február elején egy a Reutersnak adott interjújában azt nyilatkozta, "erőszakos hatalomátvételre" készül Oroszországban.

Az emberi jogok oroszországi megsértése ellen szervezett tiltakozást az Amnesty International Magyarország Vlagyimir Putyin magyarországi látogatásához kapcsolódóan kedden Budapest két pontján. Nagy Navarro Balázs, a nemzetközi jogvédő szervezet képviselője kiemelte a duma által múlt decemberben elfogadott törvényt, amely lehetővé teszi, hogy az orosz hatóságok ellenőrizzék vagy betiltsák a civil szervezeteket, így a jogvédőket is. Nagy Navarro Balázs szerint demonstrációjuk súlyát csökkenti, hogy a Dísz tér és a Kossuth tér azon részein tüntethettek, amelyek távol esnek a delegáció útvonalától. Ráadásul csak tíz-tíz képviselőjük vonulhatott a kordonnal elkerített helyszínekre. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.