Montenbájkkal Gasztronómiába
(Bocsánat, és itt hosszú zárójelezés következik. A Magyar Turizmus Rt. nem is erté már, hanem zéerté, zrt., azaz zártkörűen műkődő részvénytársaság. Megszűntek az rt.-k. Hogyha arra gondolok, hogy néhány héttel ezelőtt egyszer csak megjelent egy törvénymódosítás, amely után nincsen több erté, csak zéerté vagy enyerté, akkor 1. legszívesebben összecsomagolnék, és megcéloznám Hegyeshalomot vagy akár a román zöldhatárt disszidálás céljából, 2. összetekert Magyar Közlönnyel verném a fejét annak, aki ezt kitalálta. Ha évszázadokon át jó volt az a kurva rt., akkor most már mér' nem jó? Miért kell belebarmolni abba a szerencsétlen magyar nyelvbe? Hogy meg lehessen különböztetni a háromtucatnyi tőzsdei céget? Miért nem lehet jogilag precízen megkülönböztetni anélkül, hogy egy régóta használt, a nyelvben már kényelmesen elhelyezkedett rövidítés megmaradjon? Mert így tényleg arra bír csak gondolni a keserves életű káeurópai, hogy ez megint csak kib...ból van így, hogy be kelljen csengetni némi illetékeket a névmódosítások után.)
Szóval a két szalvétás, elmebeteg biciklistával és dr. Kolber tárca nélküli obskúrus haver országnépszerűsítő hozzászólásával induló turistacsalogató országimázskiadvány kapcsán számos kérdés tolul az egyszerű ember fejébe:
1. Kinek áll ez érdekében?
2. Miért van szalvéta a biciklisták nyakában?
3. Ki az a dr. Kolber?
E három kérdés közül csak az utolsóra tudjuk a választ: a régiók fejlesztéséért felelős tárca nélküli.
Egyébként a montenbájkosok gasztronómiai kompetenciájáról hosszan tudna nyilatkozni a fertőrákosi Ráspi étterem gasztrosámán tulajdonosa. Hiába viszi ugyanis az ország talán legeredetibb, legigényesebb vendéglőjét, hiába kínálja ő ottan saját szedésű szarvasgombáját és a földkerekség legjobb zweigeltjét, a Fertő körül tekerő izzadt montenbájkosok sült krumplit és sört akarnak.
Na de, mi lehet a Nagy Ízutazás 2006 országimázsötlet? Hát hogy a bor és a gasztronómia éve volna a Magyar Turizmus Rt. szerint, és ezt kellene a fejekbe beleverni valahogy. A bor és gasztronómia évéhez leginkább bor és gasztronómia kellene persze, és az előzővel még csak-csak megvolnánk, de aki azt gondolja, hogy az utóbbiban komoly turistacsalogató potenciál lapulna, az menjen ki, mondjuk a messzi Bécsbe, és az első útjába eső vendéglőben kérjen egy marhahúslevest. Gasztronómia nem attól lesz, ugye, hogy ilyen-olyan évet hirdetünk, bár ártani éppen nem árt neki, hanem ez egy finom, bonyolult gazdasági-kulturális építmény, amelyhez itthon számos dolog hiányzik sajnos, legfőképpen megfelelő minőségű alapanyag és tradíció, bár mi valamiért a vendéglátásról is hajlamosak vagyunk azt gondolni, minden jól látható kudarc ellenére, hogy genetikailag értünk hozzá. (Lásd: a világ legokosabb, legkreatívabb, leggyorsabb, legügyesebb nemzete.)
A Nagy Ízutazás 2006 program egyik legnagyobbszabásúbb akciója, hogy a Torkos csütörtök néphagyományát újjáélesztendő némi állami pénzt vág 500 magyar étteremhez, és holnap, azaz március 2-án, csütörtökön féláron (vagy ahogy a kommunikációs szakemberek fogalmaznak: 50% kedvezménnyel) lehet enni ezeken a helyeken. A nagyizutazas2006.
Montenbájkosoknak persze ez is jó lesz.