Kínai ellensúly Indiából
A világ második legnépesebb országába, az 1,1 milliárd lakosú Indiába érkezik ma George W. Bush. Az amerikai elnök innen az iszlám terrorizmus elleni háborúban kulcsszerepet játszó Pakisztánba utazik tovább - a két állam 1999-ben és 2002-ben is kis híján nukleáris háborút robbantott ki Kasmír hovatartozása miatt. Bush egyrészt az utóbbi néhány évben tapasztalható békülési folyamatot szeretné erősíteni, másrészt a jelen és a jövő legfontosabb partneri viszonyát kívánja egyengetni.
Az elnöknek régóta az a véleménye, hogy a következő évtizedek legnagyobb kihívásának látszó Kínával szemben India képezhet ellensúlyt, sőt az évszázad végére lélekszámban és gazdasági teljesítményben is megelőzi ázsiai vetélytársát, ami a XXII. század küszöbére merőben új helyzetet teremthet. Pakisztánban pedig a szó szoros életében az életével játszó Pervez Musarraf elnöknek van szüksége támogatásra, különben az ország könnyen a szélsőséges vallási fanatikusok kezébe kerülhet.
A Bush-látogatás egyik fő témája Indiában az lesz, hogy az USA hajlandó békés célú atomenergetikai technológia átadására, ha Újdelhi szétválasztja a jelenleg szorosan összefonódott katonai és polgári nukleáris programját, és az utóbbit átláthatóvá teszi. Washingtonban nyilván azt is örömmel vennék, ha az orosz fegyverek egyik legnagyobb piacának számító India néha amerikai gyártóknak is feladna egy-egy jelentősebb megrendelést. Bush a közelmúltban nagy elismeréssel szólt India demokratikus berendezkedéséről, kiemelve, hogy a hindu többségű ország elnöke muzulmán, kormányfője pedig szikh, ami a világi kormányzás és a vallásszabadság együttes erejét mutatja.
Pakisztánban Bush bátorítani fogja a jövőre esedékes választások megtartását, még akkor is, ha azon nem lehet biztosra venni a mérsékelt erők győzelmét. Amerikai elemzők szerint Musarraf elnök személye a helyzet kulcsa. Ha ő merénylet áldozatául esne, semmi sem akadályozná meg a szélsőségesek előretörését. Ezzel összefüggésben utalnak arra, hogy Pakisztán felelőtlenül megosztotta a Kínától megszerzett nukleáris technológiát Észak-Koreával, és alighanem néhány iszlám országgal is. Musarraf nélkül valószínűnek látszana egy iráni-pakisztáni szövetség, aminek következményei beláthatatlanok lennének.
Bush ehelyett egy amerikai-indiai-pakisztáni háromszöget látna szívesen, bár attól tartózkodni fog, hogy teljes jogú partnerként bekapcsolódjon a Kasmír hovatartozásáról szóló tárgyalásokba.