Bosznia kontra Szerbia

A hágai Nemzetközi Bíróság előtt tegnap megkezdődött annak a pernek a tárgyalása, amelyet Bosznia-Hercegovina kezdeményezett Szerbia és Montenegró ellen, agresszió és népirtás vádjával.

Még 1993. március 20-án a chicagói jogi egyetem professzora, Francis Boyle, a bosnyák fél nevében vádemelési kérelmet nyújtott be, melyben a genfi konvenció és az emberi jogok megsértésével, etnikai tisztogatással, gyilkossággal, erőszakkal, boszniai városok bombázásával, az ország belügyeiben való beavatkozással vádolja.

Jugoszlávia kétségbe vonta a bíróság kompetenciáját, de a vádirat ügye Szarajevóban sem volt egyszerű, a kollektív államelnökség szerb tagja az alkotmánybírósághoz is fordult annak megállapítására, hogy Bosznia beadhat-e egyáltalán keresetet Szerbia ellen.

Sakib Softics, Bosznia képviselője elmondta, hogy a nemzetközi norma szerinti kártérítést követelnek, de számukra elsősorban nem a pénz a lényeg, hanem az erkölcsi. Szerbiai jogászok párhuzamot vonnak Szerbia és Montenegró NATO ellen benyújtott keresete és a jelenlegi ügy között. Előbbit a nemzetközi bíróság elutasította azzal, hogy nem kompetens az ügyben, mert a bombázások idején, 1999-ben Jugoszlávia nem volt az ENSZ tagja. A miniszter szerint a "jog megcsúfolása" lenne, ha egy bíróság különböző ítéleteket hozna hasonló ügyekben, mert ennek logikájára szerintük Bosznia sem vádolhat meg egy országot, amely 2000-ben lett a világszervezet tagja olyan tettekért, amiket 1993-ban követtek el. Dr. Váradi Tibor, Jugoszlávia korábbi jogi képviselője egy korábbi nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy az ország csak 2001 júniusában csatlakozott a népirtás elleni konvencióhoz, így nem vonható felelősségre.

Magyarország tegnap az EU külügyminiszteri tanácsában megakadályozta, hogy az EU 35-ről 60 euróra emelje az uniós belépésre jogosító, úgynevezett schengeni vízumdíjat a Balkán és Kelet-Európa számára. Somogyi Ferenc külügyminiszter elmondta: sikerült elérni, hogy az EU ezt ne csak pénzügyi, hanem bővítési kérdésként is kezelje. Cél, hogy a nemzetpolitikai érdekek se sérüljenek. (F. O.)

Bosnyák áldozatok hozzátartozói tüntetnek a bíróság hágai palotája elõtt
Bosnyák áldozatok hozzátartozói tüntetnek a bíróság hágai palotája elõtt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.