Amnesty-tüntetés Putyin látogatásán
Az Amnesty International Vlagyimir Putyin orosz elnök látogatása alkalmából közleményt adott ki, eszerint Oroszországban továbbra is rendkívül súlyos jogsértéseket követnek el az emberi jogok területén, a legkirívóbb esetek színhelye Csecsenföld és az észak-kaukázusi régió.
A szervezet emellett nyílt levélben fordult Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz, akit arra kér, hogy emeljen szót az orosz kormánynak a jogvédő szervezetek mozgásterének beszűkítését célzó ambíciói ellen.
Csecsenföldön kínoznak vagy megölnek embereket, vélhetően politikai okokból eltűnnek bizonyos személyek, a hatóságok önkényesen, minden jogi alapot nélkülözve vesznek őrizetbe embereket stb. – állítja az Amnesty International.
A Memorial orosz civil szervezet szerint 1999 óta 3-5 ezer ember tűnt el nyomtalanul Csecsenföldön emberrablások és jogsértő letartóztatások következtében. Az orosz rendőrség és a biztonsági erők köreiben még mindig mindennapos a foglyok kínzása. Ezt bizonyította az Emberi Jogok Európai Bíróságának január végén közzétett precedens jellegű ítélete. Ebben először marasztalta el az orosz kormányt amiatt, hogy valakit rendőrségi őrizetben megkínoztak.
1998 szeptemberében a rendőrök Nyizsnij Novgorodban megkínozták Alekszej Mikhejevet, amiért az nem vallott be egy meg sem történt bűncselekményt. A kínzások elől menekülő férfi kiugrott a rendőrségi épület ablakából, és gerinctörést szenvedett. Az ügyben több mint 20 büntető eljárás indult, de egy kivételével mindegyik vádemelés nélkül zárult – figyelmeztet a nemzetközi jogvédő szervezet.
Az Amnesty szerint Csecsenföldön gyakorlatilag továbbra is büntetlenek maradnak az emberi jogok megsértései. A biztonsági erők önkényes, brutális fellépése mindennapos. A katonai összecsapások és az orosz biztonsági erők zacsisztki, azaz tisztogató akciói során csecsen civilek tűntek el nyomtalanul, és különböző fegyveres csoportok rendszeresen semmibe veszik a polgári lakosság alapvető emberi jogait.
Nemzetközi tiltakozást váltott ki a civil szervezetek működésével kapcsolatban született törvénymódosítás, amelyet Vlagyimir Putyin aláírt, és 2006. január 17-án tették közzé. Ez az érintett szervezetek szerint jogsértő eszközökkel próbál beavatkozni a szervezetek működésébe, és a kormányzati szervek számára szinte korlátlan ellenőrzési, beavatkozási jogokat biztosit a civil mozgalmak, alapítványok költségvetése, pénzbevételeinek forrása fölött – hangoztatja az Amnesty International.