A titokzatos magyar kártya a német-orosz gázjátszmában

Valószínűleg intenzív háttértárgyalások folynak a német E.ON és az orosz Gazprom között a magyar gáz-nagykereskedelem felosztásáról, de hivatalosan senki nem mond semmit.

A német E.ON gázkonszern, amely 2006 márciusáig megvásárolhatja a Mol gáz-nagykereskedő és gáztározó cégét, rendkívül szerényen kommentálja az ügyletet. Két rövid közleményen kívül nem méltatta többre a Magyarország gázkereskedelmének magvát alkotó két társaság megvételét. Pedig az ügyletben az összes magyarországi gáztározóról, illetve a valamennyi itthon felhasznált gázt továbbértékesítő Mol Földgázellátó Rt.-ről van szó. Ehhez képest az E.ON magyarországi leányvállalata, az E.ON Hungária is rendületlenül hárítja az ügygyel kapcsolatos megkereséseket. Ők ugyanis - mint mondják - az E.ON másik ágához tartoznak, így nincs közük az ügylethez. És ezzel láthatólag a jövőben sem kívánnak foglalkozni. Álláspontjukra már csak azért is jó okuk lehet, mert - amenynyiben tényleg az E.ON másik ágáé lesz a két nagy gázcég - az általa eladott gáz vevője többek között a csaknem 100 százalékos E.ON Hungária-tulajdonú Ddgáz és Kögáz regionális gázszolgáltató lesz. Ez pedig - ha papíron nem lenne a két ág elválasztva - versenyhivatali aggályokat vethetne fel.

De lehet, hogy ennek a távolságtartásnak sokkal nyomósabb oka van. Értesülésünk szerint ugyanis az E.ON-nak semmi nem tiltja, hogy kísérletet tegyen részesedésének továbbértékesítésére. A lehetséges vevőjelöltek között pedig mindenekfölött a Gazpromot rebesgetik. Az orosz gázmamut közvetve a Magyarországon felhasznált gáz több mint 80 százalékának eladója. Ebben a cégben az E.ON 6 százalékos tulajdonos.

Alekszandr Medvegyev, a Gazpromhoz tartozó Gazexport első embere már 2004-ben közölte: szívesen megvásárolnák a Mol gázüzletágát. Ezt ez év januárjában megerősítve közölte: magyarországi együttműködésről tárgyalnak az E.ON-nal. Az Európai Unió épp akkor engedélyezte az E.On Ruhrgas leányvállalatának, hogy megvegye a szóban forgó két céget. A Gazexport vezérigazgatója egyértelművé tette, hogy a magyar kártya egy lap a két cég közötti játszmában. Ennek során a németek például az orosz Juzsno-Russzkoje olajmezőn kérnek maguknak helyet. Bármint is alakul a helyzet, szakértők szerint az E.ON-nak már csak azért sem kulcsfontosságú a magyar biznisz, mivel a Balti-tenger alatt a Gazprommal közösen építendő gázvezeték rontja a Magyarországon keresztüli szállítás jövedelmi esélyeit.

Az E.ON februári anyaga a Gazprommal kapcsolatos témák között a magyar tározóknak és nagykereskedőnek megfelelő szintet nem jelölt meg. Ebben az anyagban a mi szempontunkból a legérdekesebb éppenséggel az a kitétel, miszerint az E.ON és a Gazprom Európában bizonyos kiskereskedelmi együttműködésekről tárgyalhat, ami nálunk a Kögáznak és a Ddgáznak felel meg.

Az elmúlt hónapokban arról sem volt szó, mi van a magyar gázimportot jelenleg végző Panrusgáz Rt.-vel. Az E.ON ezt is kérte, és az EU erre is áldását adta, azzal a kis kitétellel, hogy ehhez a tulajdonostárs - a Gazprom - engedélyére van szükség. Amely cég azonban mindmáig ilyet nem adott ki, és - mint közölték - arról további tárgyalásokat folytatnak. Hírek szerint ennek az lehet az oka, hogy a Gazprom inkább a Panrusgáz 100 százalékát szeretné magáénak tudni. Szakértők figyelmeztetnek, hogy a várható magyarországi piacfelszabadítással a Panrusgáz jelenlegi kitüntetett helyzete megszűnne. Ám a Gazprom láthatólag ennél fontosabbnak tartja a társaságot és a benne lévő jogait.

Mások arra figyelmeztetnek: a Gazpromnak igazából nem is a gáztározás és -nagykereskedelem, sokkal inkább a Mol kezében maradt gázvezeték-hálózat kell. Noha a Moltól az ügy kapcsán nem kaptunk információt, elemzők szerint ilyen ügylet addig biztos nem jön létre, amíg nem körvonalazódnak a hazai gázpiac jövő év elejétől bevezetendő új szabályai. Ráadásul orosz oldalról úgy tartják: a választásokig nem érdemes ilyenekben gondolkodni, mert egy esetleges jobboldali kormány bizonnyal keresztbe tenne a Gazprom hazai előretörésének.

Magyarországon egyébként az energiahivatalnak ellátásbiztonsági szempontból, a magyar - vagy az európai - versenyhatóságnak pedig versenyszempontból kellene engedélyeznie bármilyen tulajdonosváltást a stratégiai energiacégekben. Azt senki nem kívánta megjósolni, hogy a Gazprom tulajdonszerzése milyen reakciót váltana ki a hatóságokból.

Megölték az orosz NTV csatorna egy riporterét. Ilja Zimin véres holttestét moszkvai lakásán találta meg egy kollégája. Zimin a 1995-től 2000-ig az NTV távol-keleti irodáját vezette, olyan forró témákról készítve riportokat, mint a kínai bevándorlás, a bűnözés, a prostitúció.

Moszkvai gázlángok
Moszkvai gázlángok
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.