Egymást keresztező emlékbeszédek a kommunizmus áldozatairól
Február 25-ét 2000-ben tette az Országgyűlés a kommunizmus áldozatainak emléknapjává. Az ok: Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát 1947-ben ezen a napon tartóztatták le és hurcolták el Szovjetunióba.
"Nincs olyan eszme, amelynek nevében bárkit meg lehet sérteni méltóságában, meg lehet fosztani szabadságától, életétől. Erre nincs mentség - írta az MTI-hez eljuttatott közleményében szombaton Gyurcsány Ferenc kormányfő, hozzátéve: hibát és bűnt követ el minden olyan politika, amely ahelyett, hogy óvna bennünket, és szabaddá tenne, alattvalóvá zülleszt.
A kormány, valamint az MSZP-frakció több tagja a Kossuth téri Kovács Béla-szobornál rótta le tiszteletét. A megemlékezésen részt vett többek között Donáth László szocialista képviselő, aki szerint napjainkban még csak a kommunizmussal kapcsolatos adatgyűjtésnek van itt az ideje, egy másik korszakban kerülhet sor az anyagok feldolgozására és arra, hogy mindez a magyar történelem részévé váljon. Frakciótársa, Vitányi Iván szerint ha azt szeretnénk, hogy ebben a században mentesüljünk a bűnöktől, szükséges, hogy el is ítéljük ezeket.
Figyelemre méltó kijelentéseket tett Kossuth téri beszédében Göncz Árpád volt államfő, aki szerint óvatosan kell bánni az áldozat szó használatával. "Mióta történelem a történelem, mindig voltak áldozatok, de hogy valaki elkezdjen sopánkodni, hogy ő áldozat, azt nevetségesnek tartom. Ha valaki beavatkozott és vállalta a küzdelmet, akkor vállalta azt, hogy alulmarad."
Tizenhat évvel a rendszerváltás után még mindig keveseké ez az emléknap - vélekedett Dávid Ibolya közleményében. "Az utóbbi hónapok és hetek egyre fokozódó kampányhangulatában a személyes lejáratások és hatalmi játékok részeként jelen van a kommunista múlt" - írta az MDF elnöke.
Orbán Viktort a szervezők becslése szerint több százan várták szombaton a Terror Háza előtt. "A mai napon több mint százmillió emberre emlékezünk, hiszen világszerte ennyien estek áldozatául a kommunista ideológiának, illetve az azt kiszolgáló államhatalmi szerveknek" - fogalmazott a Fidesz elnöke, aki gyertyát gyújtott a múzeum emlékhelyénél, hangsúlyozva: "elsősorban a kommunizmus magyar áldozataira gondolunk ezen a napon".