Sokszínű álmok hétezermilliárd forintból
- Nem túl szép elnevezés - ismeri el Baráth Etele Európa-ügyi miniszter, amikor arról kérdezem: mire jók a komplex programok. De mindjárt példát is említ. Ha nem egészségügyben, hanem egészségben gondolkodunk, jó néhány projektet lehet egy tető alá hozni: egészségre nevelés az iskolában, az egyetemi kutatás-fejlesztés erősítése, kapcsolatépítés a gyógyszerkutatással, az informatikai háttér fejlesztése, az orvosi ellátás javítása, gyógyturizmus kialakítása. Egymással összefüggő és egymást erősítő projektekből készülnek tehát a komplex csomagok.
Vagy nézzük a nagyvárosok és környezetük fejlesztését. Az országban fejlesztési pólusokat jelöltek ki (Budapest mellett Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged és a Székesfehérvár-Veszprém tengely). Ezekben olyan átfogó fejlesztési programok indulnak majd, amelyek nemcsak az adott várost, hanem az egész régiót "magukkal húzzák". Idetartozik a közlekedés fejlesztése, a vállalkozói együttműködések támogatása, az üzleti-banki szolgáltatások javítása, az egyetemek és a gazdasági élet kapcsolatának erősítése.
A lényeg, hogy minden mindennel összefügg. A turizmusnál például arra is gondolni kell, hogyan jutnak el a turisták az adott helyszínre (közlekedés fejlesztése), és nem árt vonzó kulturális programokat is szervezni nekik. - Át kell törni a hagyományos ágazati korlátokat, a komplex programok ettől válnak igazán hatékonnyá - mondja Baráth Etele. (P. B.)