Gombnyomásra jön a segítség

Kézre csatolt személyi hívó, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás - a szlovák határ közelében fekvő tizennégy kistelepülés példaértékű projektet dolgozott ki. Az olasz mintára kialakított program megkapta az év projektje díjat.

Majdnem lehetetlen munkát találni a környéken - mondja a Nógrád megyei Karancslapujtőn élő Csorvási Erika, aki két esztendeje regisztrált munkanélküli. Évekig varrónőként dolgozott, ám a cég megszűnt, így Erikának szembesülnie kellett a térségre jellemző elhelyezkedési nehézségekkel.

Nógrád megyében az országos átlagot meghaladó a munkanélküliek aránya. A szlovák határhoz közeli Dobroda- és Ménes-völgy pedig - ahol Erika él - különösen hátrányos helyzetű. A kistérségben húsz százalék feletti a munkanélküliek aránya, több mint felük csak a nyolc általánost végezte el.

Három évvel ezelőtt tizennégy Nógrád megyei kistelepülés vezetője úgy döntött, hogy közhasznú egyesületbe tömörülve próbálnak megoldást találni a foglalkoztatási problémákra. - Olyan programot kezdtünk kidolgozni, amellyel munkához tudjuk juttatni azokat, akik reménytelenül kiszorultak a munkaerőpiacról - mondja Lénárt Dezső, Etes község polgármestere.

A munkanélküliségen kívül komoly gond még az aprófalvakban élő idős emberek ellátása. A helyi önkormányzatok által működtetett szociális ellátórendszer eddig csak az alapfeladatokat tudta ellátni.

- Az idén nyáron elestem a lakásban - emlékszik vissza az Etesen élő, 87 éves Gabi néni. Az egyedülálló idős asszony elvesztette az eszméletét, és több mint tíz órán át feküdt öntudatlanul a lakásában. Csak másnap délután talált rá gondozónője, aki hetente kétszer látogatja meg a környékbeli időseket.

Az egyesület pályázatot nyújtott be a Regionális Fejlesztési Operatív Programhoz. Az itt elnyert közel 148 millió forintból finanszírozzák az olasz licenc alapján kidolgozott, jelzőrendszeres házi segítségnyújtó szolgáltatást.

- Ezzel a programmal két súlyos problémánkat is orvosolni tudjuk - közli a polgármester. A program keretében a leghátrányosabb helyzetű munkanélküliek közül huszonnyolcnak hosszú távú munkalehetőséget tudnak biztosítani, és a hiányos szociális ellátórendszert is modernizálni-bővíteni tudják a községek. A Magyarországon újdonságnak számító olasz rendszer bevezetéséért az év legjobb civil projektje címmel díjazta a programot a Nemzeti Fejlesztési Hivatal.

- Éppen a munkaügyi központban voltam, amikor rátaláltam erre a lehetőségre - meséli Erika, aki nagyon megörült annak, hogy lakóhelyéhez közel indul az idős- és családgondozói tanfolyam. Olyan nagy volt az érdeklődés, hogy csak hoszszú felvételi procedúra után lehetett bejutni a képzésre.

- Lényegesnek tartjuk, hogy az időseket helyi gondozók segítsék - magyarázza Kökény Krisztina, a projekt menedzsere. Szempont volt továbbá, hogy roma származásúak is munkalehetőséghez jussanak, így a huszonnyolc foglalkoztatott negyede roma, a lakossági arányoknak megfelelően.

A képzés első hat hónapjában elméleti tárgyakat tanulnak a hallgatók, az oktatás második szakaszában már gyakorlati ismeretekkel bővíthetik a tudásukat. A képzési ideje alatt a résztvevők a mindenkori minimálbér összegét kapják.

- Nagyon megnyugtat, hogy a kézre csatolható személyi hívón keresztül bármikor segítséget kérhetek, ha baj van - mondja megkönnyebbülten Gabi néni.

Jogi ismereteket tanulnak a leendõ szociális gondozók
Jogi ismereteket tanulnak a leendõ szociális gondozók
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.