Interneten nyomoznak a pályázók
A nyilvánosság az uniós pénzeknél sem árt. Az EU a maga részéről csupán annyit vár el, hogy a támogatás ténye nyilvánosságot kapjon. A brüsszeli forrásokból megvalósuló projekteknél ezért kötelező kitenni a tizenkét csillagos hirdetőtáblát, amelyről kiderül, ki és mennyivel finanszírozza a beruházást.
Ennél szigorúbbak a magyar jogszabályok, amelyek - állami és uniós támogatásoknál - megkövetelik a nyertesek névsorának közzétételét. Ami az Európai Unió felzárkóztatási pénzeit illeti, a nyertes projektek és a megítélt támogatások listája megtalálható a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) honlapján (www.nfh.hu). Ugyanitt napi frissítéssel közlik a teljes nemzeti fejlesztési terv összesített pénzügyi mutatóit.
"Önszorgalomból" még tovább ment az NFH, amikor új internetes szolgáltatást hozott létre a pályázók tájékoztatására. A bírálattal kapcsolatos dokumentációt megismerni eddig is mindenkinek joga volt, elutasítás esetén pedig indoklólevél járt neki - ám mostantól folyamatosan nyomon követhető egy-egy pályázat sorsa.
- Az online tájékoztatás lényege, hogy a pályázó nem csak a végeredményt tudja meg. Az internetes felületre saját jelszóval léphet be, és ott láthatja például, hogy regisztrálták-e a pályázatát, hogy az a formai ellenőrzésen átment-e, vagy hogy megkezdődött-e a bírálat - magyarázza Heil Péter, az NFH elnökhelyettese. Szerinte, ha nyer valaki, legalább két évig használhatja az új szolgáltatást, hiszen abból az elszámoláskor is kiderül, feldolgozás alatt állnak-e a beküldött számlák.
A világháló adta lehetőségek ezzel nem érnek véget. Jó néhány EU-pályázatot már most is be lehet adni elektronikus úton, de - a tervek szerint - 2007-től erre valamennyi kategóriában lehetőség lesz. A kiindulópont ekkor a www.magyarorszag.hu kormányzati portál; igaz, bizonyos hatósági igazolások bemutatását továbbra sem lehet megúszni.
Az internetes ügyintézés egyik előnye a gyorsabb adminisztráció, hiszen az elektronikus úton beküldött adatokat nem kell újra beírni a számítógépbe. Heil Péter beismeri, hogy ezzel nem csak a pályázók járnak jól. - Bennünket is tehermentesít az elektronikus pályáztatás - mondja. S az egész internetes "csomag" az átláthatóságot is szolgálja: mindennek nyoma van, mindenki mindent lát, és ez bizony a panaszoknál is jól jöhet.