Veszekedős randevú a Flower Streeten

Azt hallottuk, pénzt kér az interjúért, csak akkor beszél, ha neki is van belőle valami haszna. Előítéletből előítéletnek hittem az afgánok véleményét a Kabulban élő egyetlen zsidóról. Mr. Zaulan még az útikönyvben is benne van, igaz, a 2004-es kiadású kötet még két zsidóról beszél.

Állítólag, amióta bő fél éve meghalt a társa, Zaulan lubickol a hírnévben. - Az összes követségen ismernek - mondja büszkén. A Kabul egyik fő bevásárlóutcájának tartott Flower Street-i lakásán találkozunk a kétes hírű héberrel.

- Zsidók vagytok? - kérdezi rögtön. A középkorú, tömzsi, szemüveges férfi hagyományos, sawar kamiz öltözékben fogad. Befelé menet, megcsókolja a mezüzét, illetve inkább a helyét. Nagyokat szuszog, miközben felmászik első emeleti lakásába, amely, mint kiderül, egyben zsinagóga is. Egy szoba, afgán szőnyeggel fedve a padló. Az egykori szovjetbarát kommunista vezér Nadzsibullah, és a jelenlegi elnök, Hamid Karzai képe díszíti a falat. Rögtön alattuk látni a híres Lubovics rabbi arcképét.

- Nagyon vallásos vagyok, reggel, délben, este imádkozom - mutogat Mr. Zaulan a sarokban összegyűlt pár imakönyvre. - A taskenti rabbitól kaptam engedélyt, hogy magam vágjam a csirkéket, és így tartsam be a kóser étkezést - magyarázza egy szuszra, és pisztáciával kínál. - A legnagyobb zsidó közösség Heratban élt. Az ő családja húsz éve költözött át Kabulba. Akkor még negyven zsidó család élt a fővárosban. A Chicken Street, a Flower Street, az Anszari tér körül laktak. Azóta mind kivándoroltak Izraelbe, Nagy-Britanniába, vagy az Egyesült Államokba. Zaulan testvérei is Izraelben élnek. - Én jövök, megyek. Már megszoktam itt egyedül - kerüli meg a választ, hogy miért nem vándorol ki ő is.

Mr. Zaulan jelenleg munkanélküli. - Azelőtt mindenféle bizniszem volt, de a tálibok óta nincs munkám - meséli tömör mondatokban. A polgárháború alatt Türkmenisztánban élt. A tálib uralom idején ő is szakállat növesztett, "hogy megvédje magát". - Nagyon bátor dolog volt itt maradni, de nem mesélek azokról az időkről - mondja határozottan.

Zaulannak határozott véleménye van az arab-izraeli konfliktusról is. Szerinte a Hamasz győzelme után a palesztinoknak végük van, bár Mahmud Abbasz elnök jó ember. Elmondja: ő és muzulmán környezete jól kijönnek egymással, a tisztelet kölcsönös. Majd hevesen gesztikulál, mérgesen integet. Igazi show-man. A fejünk fölött érthetetlen nyelven vita zajlik. Zaulan öszszevész a tolmácsunkkal, a közel-keleti konfliktusról sehogy nem egyeznek. Az interjúnak is vége, ki vagyunk dobva. Hiába, a kelet az kelet.

A kabuli Mr. Zaulan lubickol a hírnévben
A kabuli Mr. Zaulan lubickol a hírnévben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.