Törékeny, feszült nyugalom Irakban

A Bagdadban elrendelt kijárási tilalom, illetve az iraki vallásivezetők megbékélésre felszólító nyilatkozatai eredményeként tegnapmegcsillant a reménye: elkerülhető a síita-szunnita vallásháború. Későestig nem érkezett hír újabb jelentősebb összecsapásról, bosszúakciórólválaszként a szamarrai síita mecset elleni szerdai robbantásra.

Csütörtök éjjel még Bászra városában elkövettek egy újabb merényletet a síita al-Abella-mecsetnél, amely két sebesültet követelt. A Bagdadtól 180 kilométerre lévő Tuz Hormatuban pedig lelőtték egy síita mecset müezzinjét, s ugyancsak csütörtök este a dél-iraki Naszirijában elrabolták, majd megölték egy szunnita mecset hitszónokát. Bagdad Szadr külvárosában a radikálisnak számító Moktada asz-Szadr vallási vezető azt hangoztatta, hogy "mi, síiták és szunniták nem vagyunk ellenségek, hanem testvérek". Összefogásra hívta fel a szunnita és síita felekezetet az egyik legbefolyásosabb síita politikus, Abdul-Aziz al-Hakim, az Iraki Iszlám Forradalom Legfelsőbb Tanácsának vezetője is. Szerinte nem az iraki szunnitáknak van közük a szamarrai síita mauzóleum elleni merénylethez, hanem a megbuktatott Szaddám Huszein híveinek, illetve az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet iraki vezetője, az-Zarkavi követőinek.

Közben a német kormány jelentésben erősítette meg, hogy a német hírszerzés adott ugyan át információkat az amerikaiaknak az iraki háborúval kapcsolatban, de cáfolta, hogy segített volna a bombázandó célpontok kiválasztásában. Németország ellenezte az iraki háborút.

Iraki rendõrök Moktada asz-Szadr vallási vezetõ képével
Iraki rendõrök Moktada asz-Szadr vallási vezetõ képével
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.