Veres ezermilliárdos kiigazítást ígér
Nem bíznak egyik nagy párt reformelkötelezettségében sem a nemzetközi hitelminősítők. Ezt szögezte le szó szerint a Standard & Poor's január végén, a Moody's szerdán, s a japán ügynökség tegnap, amely A pluszról A-ra változtatta az osztályzatot. Veres János pénzügyminiszter egy csütörtöki fórumon erre úgy reagált, hogy a választások után - ha a szocialisták kormányon maradnak - azonnal hozzálátnak az államigazgatás, az önkormányzatok, az egészségügy és az oktatás átalakítását szolgáló törvények előkészítéséhez. Varga Mihály, a Fidesz gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője viszont tegnap azt mondta: a figyelmeztetések csak a kormánynak szólnak, annak eddigi ténykedését minősítik, s nem értékelik a kampányban elhangzott ígéreteket. A fideszes képviselő az egyik fórumon is azzal érvelt, hogy a társadalombiztosítási járulék tíz százalékpontos csökkentése miatt kieső állami bevételeket a teremtődő új munkahelyektől várható közterhek majd fedezni fogják.
- A kényszer nagy úr, s a figyelmeztetések miatt egyre nagyobb - mondta lapunknak Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató ügyvezető igazgatója, aki úgy véli: a nemzetközi pénzvilág egyértelműen üzen: az ígéretekkel is csínján kellene bánni, de a választások után nem halogathatóak a reformok. Hozzátette: ez lényegében azt jelenti, hogy bárki alakít kormányt, akármit is ígért a kampányban, a választások után tettekkel kell bizonyítania, hogy hatékonyan cselekszik az államháztartás hiányának csökkentésére. Már az idén, hiszen további intézkedések nélkül a 2006-os deficit is nagyobb lehet a mostani kormány által tervezettnél, a GDP 4,7 százalékánál. Igaz, a licitben a Fidesz vezet a járulékcsökkentéssel és a 14. havi nyugdíj bevezetésével, de a választások után ténylegesen neki is lépnie kell. Hogy egészen pontosan mit, azt persze a kampányban nem szívesen árulják el a pártok, mondja Karsai, s ezzel tisztában vannak a befektetők is.
Erre utalt egyébként tegnap Veres János is, aki az Európai Újságírók Szövetsége magyar tagozatának rendezvényén azt hangoztatta, hogy a leminősítések és figyelmeztetések után sem várható, hogy a forint és a tőzsde nyomás alá kerül, a piaci szereplők a választási eredményre és a konvergenciaprogram újabb előterjesztésére várnak - utóbbi szeptember elsején esedékes.
Az MTI beszámolója szerint a pénzügyminiszter megjegyezte, hogy Magyarország akkor tudja teljesíteni a maastrichti kritériumokat, ha 2007-re olyan költségvetést fogad el, amely 2008-ra 700 milliárd forinttal csökkenti az államháztartási hiányt. Ez azt jelenti, hogy 2006 és 2008 között öszszesen 1100-1200 milliárd forinttal szükséges csökkenteni az államháztartás hiányát, öszszeadva az éves deficitmérséklések hatását. Ehhez persze az kell, hogy a következő parlament már július végére meghozza az államháztartásra vonatkozó azon döntéseket, amelyek nyomán Brüsszelnek át lehet adni a módosított konvergenciaprogramot, és meg lehet valósítani a befektetők által is igényelt korrekciókat.
Az államháztartási hiány javításához egyaránt szükséges a bevételek növelése és a kiadások csökkentése, hangsúlyozta a pénzügyminiszter. Szerinte az államnak hozzá kell jutnia mindazokhoz a bevételekhez, amelyek megilletik: a jövedéki termékek körében ez a határforgalom szigorítása révén teremthető meg, az egészségügyi járulékoknál pedig a személyenkénti nyilvántartás segítségével. - Jelenleg 500 ezer felnőtt, munkaképes ember után senki sem fizet egészségügyi járulékot, miközben ugyanazokat a szolgáltatásokat veszik igénybe, mint a járulékot befizetők - hangoztatta. Veres szerint az ellenzék tíz százalékpontos járulékcsökkentési ötlete 600 milliárd forint éves azonnali bevételkiesést okoz, amelyet csak akkor lehet pótolni, ha 940 ezer új foglalkoztatott havi 100 ezer forint bért kap.
Varga Mihály viszont úgy gondolja, Veres János "félremagyarázza" a leminősítések okait. Leszögezte: a magyar gazdaság romló adóskockázati besorolásai a hibás kormányzati gazdaságpolitikát minősítik. - Ha az adósság finanszírozására többet fizet az ország, annak a többletkiadásnak az adófizetők pénze a forrása. Emiatt pedig nem csökkenhetnek az adóterhek, így a Moody's szerdai döntése nem segíti elő, hogy Magyarországon több munkahely jöhessen létre - hangoztatta Varga.
A Fidesz gazdasági programját szeretné a maga egészében látni Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató főmunkatársa, aki már az S&P január végi figyelmeztetését is elsősorban a Fidesznek küldött üzenetként fogta fel. - Míg a szocialisták reformokat ígérnek, ha nyernek, a Fidesz nem kötelezi el magát az átalakítások, a kiadáscsökkentés mellett - mondta a kutató, aki úgy véli, az ellenzéki pártnak nem is lesz programja a választásokig. Ez nyugtalanítja a befektetőket.
A magyar valuta a szerda esti ijedelem után tegnap 252,92 forintra erősödött az euróval szemben, míg a BUX szerény nyereséggel zárt.