Washington szövetségesei nem fordulnak el a Hamasztól
Váratlan villámlátogatást tett csütörtökön Libanonban Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter, hogy Washington támogatásáról biztosítsa Bejrútot abban a törekvésében, hogy megszabaduljon a rá nehezedő szíriai nyomástól.
Rice biztonsági megfontolásokból titokban érkezett Szaúd-Arábiából Bejrútba, ahol négy órát töltött el. Előzőleg az amerikai külügyminiszter Egyiptomban is tárgyalt. Ott - ahogy Szaúd-Arábiában is, arra kívánta rábírni az arab vezetőket, szüneteltessék a palesztinok pénzügyi támogatását. Először kedden az egyiptomi vezetés utasította el Washington kérését - hasonlóan más arab államokhoz, ahol különböző amerikai főtisztviselők próbálták ugyanerre rábírni az arab hatalmi köröket. A The New York Times egy meg nem nevezett kormányzati főtisztviselőt idéz, aki szerint az arab államok még nem döntötték el, hogyan reagáljanak a Hamasz győzelmére. Eközben az USA és Izrael gyakorlatilag magára maradt a térségben azzal a követeléssel, hogy teljesen szüntessék be a palesztinok pénzelését. Ugyanezen források eközben hangsúlyozták: az arab vezetők osztják Washingtonnak a Hamasszal kapcsolatos aggodalmait, s szeretnék rábírni a szervezetet, hogy ismerje el Izraelt, s válassza a békés közel-keleti megoldást.
A szaúdi vezetők egyenesen azt mondták Rice-nak, hogy kérése teljesítése csak olajat öntene a tűzre, s a szélsőségeseknek kedvezne. Az olajmonarchia havi 15 millió dollárt ad állítólag a palesztinoknak. Szaúd herceg külügyminiszter, hangoztatta, hogy a segélyezés humanitárius célokat szolgál, s a békefolyamat folytatását sürgette a térségben. Rice erre azzal felelt: Hogyan tartsuk életben a békefolyamatot, miközben az egyik fél nem akar békét?
Miközben Rice arab szövetségeseit a Hamasz vezette palesztin kormány elszigetelésére akarta rábírni, Khaled Masal a Hamasz politikai vezetője más iszlám államokat akar rábírni a nemzetközi segélyek legalább részbeni pótlására. Szaúd-Arábiát is fel szerette volna keresni, ám értésére adták: most nem látják szívesen. Irán és Szudán vezetői azt mondták, készek finanszírozni a palesztin kormányzatot. Amerikai források szerint havi 100-120 millió dollárt kellene Masalnak összegyűjtenie a kieső segélyek és vámbevételek pótlására.
Rice Bejrútban hangsúlyozta: az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1559-es számú határozata alapján fel kell számolni az Izrael-ellenes, Damaszkusz és Teherán támogatását élvező Hezbollah síita szervezet katonai szárnyát.