A Hild-házat nem bontják, de a polgármester folytatná
A jegyző visszavonta a korábbi bomtási határozatot a Király utcai Hild-ház ügyében, és új eljárást kezdeményezett - jelentette be az ügyben eljáró szomszédos, hetedik kerület szóvivője.
Verók István VI. kerületi polgármester szerint a Király utca 40. alatti Hild-ház bontása körüli ügy egyértelműen a választási kampány része, egy hatósági kérdés ugyanis politikai üggyé vált, amelyben pártok is részt vettek civil törekvések álcájában.
A Hild József által 1844-ben tervezett, klasszicista stílusú, VI. kerületi épület bontását múlt pénteken kezdték meg. A döntés ellen civil szervezetek erőteljesen tiltakoztak, és Bozóki András kulturális miniszter nyílt levélben kérte az épület megkímélését a tulajdonos VI. kerület polgármesterétől.
Az ÓVÁS! nevű civil egyesület a Budapesti Törvényességi Felügyeleti Ügyészséghez fordult, amely kedden óvást nyújtott be a bontás ellen. A VII. kerületi jegyző az óvás nyomán csütörtökön visszavonta a bontási engedélyt.
Az ügyészség döntését követően, szerdán még tovább folytatták a ház bontását.
A főpolgármester szerint nyílt jogsértés, hogy ügyészségi óvás ellenéretovább folytatódik bontás. Demszky Gábor csütörtökön arra kérte abelügyminisztert, szerezzen érvényt az ügyészségi döntésnek.
Verók István VI. kerületi polgármester a tiltakozásokra úgy reagált, hogy a Hild-ház nem a zsidó negyed része, továbbá nem is műemlék épület. Cáfolta azt is, hogy korábban ígéretet tett volna Bozóki András kultuszminiszternek arra, hogy felfüggeszti a bontást.
"A civilek mellett a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és a FővárosiÖnkormányzat sem ért egyet az épület lebontásával, ám az illetékeskerületi önkormányzatok a pusztítás mellett állnak" - állapította meg afőpolgármester.
Verók István most bejelentette, hogy új helyzet állt elő, amennyiben két statikaiszakvélemény életveszélyesnek nyilvánította a házat; a dokumentumokatelküldték a fővárosi közigazgatási hivatalhoz.
A polgármester az épület állapotának bemutatására egy máladozó tetőgerenda-darabot szétmorzsolt kezével a sajtótájékoztatón, apolgármesteri hivatalban. Az általa említett szakértők szerint az emelet-ráépítésnél mészkőtechnológiát alkalmaztak, és ez megpecsételte a ház sorsát.
Arról is beszámolt, hogy a közigazgatási hivatal a korábbi VII. helyetta XIII. kerületet jelölte ki csütörtökön építésügyi szakhatóságnaksoron kívüli intézkedésre. Ez a lépés számára érthetetlen, hiszen aXIII. kerületnek nincs előismerete, ami fennakadást okozhat az ügykezelésében - tette hozzá.
Verók szerint most a XIII. kerületen a sor, hogy döntsön, és a döntésaz életveszélyességet megállapító szakvélemények ismeretében nem lehetkétséges.
Verók elmondta, a szakértők szerint az emelet-ráépítésnél mészkőtechnológiát alkalmaztak, és ez megpecsételte a ház sorsát.
A polgármester úgy látja: a bontás nem jogszerűtlenül kezdődött, csak alakihibát követtek el azzal, hogy nem kérdezték meg a bontásról a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt (KÖH). A kerület 2001-es szabályozási tervét, amelyben a Hild-épület bontásravolt kijelölve, a KÖH korábban már jóváhagyta - tette hozzá.
Az ügy politikai vonzata kapcsán arra utalt, hogy a bontás ellentiltakozó Élőlánc Magyarországért mozgalom egy tagja országgyűlésiképviselőjelölt, és a rombolás ellen Demszky Gábor főpolgármester istiltakozott.
Verók végül elmondta, hogy csütörtökön már nem folyt bontás, csakéletveszély-elhárítás; az épületnél látható munkások a járókelőkvédelmében dolgoztak.
(forrás: MTI)