Megbénulhatnak a háziorvosi rendelések
Március elsejétől a háziorvosoknak havonta betegnyilvántartást kell küldeniük az egészségbiztosítónak. A listában egyebek mellett kódokkal jelölve szerepelnie kell, hogy a beteg hányszor kereste fel az orvosát, mi a betegsége, milyen gyógyszert kapott, hová utalták be. Azt is be kell írni, hogy a beteg gyalog vagy taxival ment, illetve milyen úton jutott el a szakrendelésig. A tiltakozó orvosok szerint a feladat teljesíthetetlen. A munka műszakonként legalább egy órával meghosszabbítja a rendelési és a várakozási időt egyaránt. A teljesítéshez legalább még egy félállású adminisztrátorra lenne szükség, csakhogy újabb munkaerőt nincs pénzük fizetni.
Debrecen valamennyi háziorvosa egységesen megtagadta jelentési kötelezettségét. Az ország más pontjairól, Békés és Zala megyéből pedig folyamatosan csatlakoznak hozzájuk - mondta lapunknak Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) főtitkára. Csakhogy: a következmények súlyosak lehetnek, hiszen attól, aki nem tesz eleget az előírásnak, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) megvonja a tb-finanszírozást. E nélkül azonban az orvos nem tudja fenntartani a rendelőt. Azaz: egyes területeken megbénulhat a betegellátás.
A patthelyzet föloldására Éger István, a (MOK) elnöke személyes egyeztetésre kérte a minisztert. A találkozóra ma sor kerül.
Kőrösi László, az OEP főosztályvezető-helyettese lapunknak elmondta: az ország 1800 háziorvosa, többségükben az irányított betegellátási rendszerhez tartozók, már két éve a most tiltakozást kiváltó új rendszerrel dolgoznak. Hozzátette: az intézkedést az indokolja, hogy jelenleg senkinek nincs adata arról, hogy mi történik a beteggel a háziorvosi rendeléseken. Az adatok segítségével javítható a betegellátás színvonala, pontosíthatók a szakmai protokollok.