Civilek szerint a Zengő-ügy folytatódik a Tubesen
A Istenkúti Közösségért Egyesület társelnöke, Peták Péter bemutatta a sajtónak a pécsi főjegyzőnbek küldött levelét, miszerint 2005. november 24-én, egy nappal az után, hogy Gyurcsány Ferenc bejelentette: a kormány a Pécs melletti Nagy-Tubesre javasolja telepíteni az eredetileg a Zengőre tervezett új NATO-radart, a pécsi közgyűlés a Honvédelmi Minisztérium (HM) kezdeményezésére egészségügyi erdőből különleges katonai területté nyilvánította a Tubes csúcsán található, 0319-es helyrajzi számú, állami tulajdonú, honvédségi kezelésben lévő területet.
A civilek szerint a város ezzel szabad kezet adott a HM-nek Pécs tájképét, arculatát és ezen keresztül identitását meghatározó kérdésekben, és kiemelik, hogy a döntés a Tubesen telepítendő radar szempontjából döntő jelentőségű.
Az egyesület felhívta a figyelmet arra, hogy a terület átsorolását célzó módosító indítványban a pontos helyrajzi szám mellett nem a Tubes, hanem a Mecsek szomszédos csúcsa, a Misina-tető neve szerepel.
"Ennek az elírásnak különös jelentősége lehetett abban, hogy a képviselő-testület ne találjon összefüggést az előző napi kormányfői bejelentés és a napirenden lévő módosító indítvány között" - fogalmaztak levelükben.
Úgy ítélték meg: az indítvány elfogadása az elírás mellett azért is jogszerűtlen volt, mert arról az önkormányzat az építési törvényt megszegve nem folytatta le a szükséges véleményeztetési eljárást.
Az egyesület tagjai a sajtón keresztül felkérték a kormányt és a HM-et, hogy az eljárás befejezéséig továbbra is egészségügyi erdőnek tekintsék a területet, és azon katonai beruházásokat ne kezdjenek.
Az ügyben a Védegylet is megszólalt: az ökopolitikai szervezet a lokátor új helyszínét akkor tudja elfogadni, ha az engedélyeztetési eljárást nyitottabban, demokratikusabb, átláthatóbb módon fogják végezni, mint ahogy azt a Zengő esetében és a több katonai beruházás kivitelezésénél tették.
A Védegylet közleménye arra emlékezteti az önkormányzatot, hogy a pécsiek álláspontját kell képviselnie, és ha az önkormányzat nem ad módot a döntésekbe való beleszólásra, a konzultációkra, de még érdemi, korrekt tájékoztatást sem nyújt, akkor a Védegylet minden segítséget meg fogunk adni a helyi civil szervezeteknek, hogy az őket megillető jogokat ki tudják kényszeríteni.
"Kérjük a Honvédelmi Minisztériumot, hogy mutasson példát, és gyakoroljon nyomást a Pécsi Önkormányzatra az átlátható, törvényes és az érintett lakosság részvételével zajló döntéshozatal érdekében. Kérhetjük ezt azért, mert az elmúlt években Magyarországon megépült katonai lokátorok története egyértelműen bizonyítja, hogy a Honvédelmi Minisztérium hatékonyan tudja befolyásolni a helyi önkormányzatokat." - olvashtaó az ökopolitikai szervezet közleményében.
(forrás: MTI, NOL)