Az otthon maradók az SZDSZ-t segítik?

Taktikai konfliktus alakult ki a koalícióban: az MSZP érdeke a minél nagyobb választói hajlandóság, az SZDSZ-é pedig az, hogy ne menjenek el túl sokan voksolni.

A szabad demokraták a nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatási adatok szerint egyelőre nem képesek feljebb tornászni háromszázalékos népszerűségüket, igaz, azt stabilan tartják. A lapunk birtokába került belső felmérések a kisebbik kormánypártnak ennél jobb eredményeket ígérnek.

Az MSZP-s vezetők a nyilvános adatok alapján azt tartják, hogy ennél a bebetonozott állapotnál még az is jobb lenne, ha hullámzana koalíciós partnerük támogatottsága, hol egy, hol hat százalékon állna. Így ugyanis egy "kegyelmi pillanatban" nagyobb esélyük lenne bejutni a parlamentbe.

Mivel az SZDSZ erős bástyája Budapest - a választások tanúsága szerint a pártra leadott összes (mintegy 313 ezer) szavazat harmadát (körülbelül 104 ezret) itt adták le -, az MSZP a fővárost használja választási lakmuszpapírnak. A szocialisták három kategóriát állítottak föl: ha itt a kisebbik kormánypárt népszerűsége 6-8 százalék, akkor esélye sincs bekerülni az Országgyűlésbe, ha 12 százalék fölötti, akkor valószínűleg bejutnak.

A Népszabadság úgy tudja: a szocialisták legfrissebb fővárosi mérései szerint az SZDSZ 9-10 százaléknyi szavazót tudhat magáénak. Ez lényegében megegyezik azzal, amit 2002-ben az SZDSZ Budapesten listán elért (9,56 százalék). Az SZDSZ mérései ennél néhány százalékkal magasabb támogatottságot mutatnak. Csakhogy a tíz százalék körüli eredmény is kevés lehet, ha sokan mennek el szavazni. A liberálisok úgy kalkulálnak, hogy 65 százalékos részvételi arányig nem lesznek gondjaik a bejutással. Ha viszont ennél többen mennek el, az SZDSZ-nek - ha a budapesti voksok 10 százalékát elhozza is - az ország többi részén akkor is mintegy négy százalékot kellene produkálnia.

Jelenleg nem érdekelt a magas részvételi arányban a fegyelmezett szavazótáborral rendelkező Fidesz és az SZDSZ-hez hasonlóan behatárolt támogatói körrel rendelkező MDF sem. A szocialistáknak érdeke viszont a részvételre való mozgósítás. A fideszesek szavazási hajlandósága is egyre nő. Így - az MSZP 2002-ben tábora 90-95 százalékát mozgósította, míg a Fidesznél ez az arány 75 százalék körüli volt - az MSZP a bizonytalanokra, következésképp a magas részvételre játszik.

A HVG megbízásából február elején elvégzett Medián-felmérés szerint csak nagyon lassan növekszik a választópolgárok részvételi hajlandósága, de az elmúlt hetek kampánylépései inkább a Fidesz, mint az MSZP híveit mozgósították. Csak a szavazókorú népesség valamivel több mint fele mondta azt, hogy biztosan elmenne szavazni - 15 százalékpontnyival kevesebben, mint négy évvel ezelőtt.

Az MSZP ugyanakkor nem konfrontálódik majd az SZDSZ-szel annak érdekében, hogy megszerezze a liberális voksokat. A szabad demokraták úgy látják, hogy a szocialisták nem is tudnák már elindítani a SZDSZ táborának "nagy bedarálását". Belső mérések szerint ugyanis nem valószínű, hogy a szabad demokraták támogatói nagy arányban átszavaznának a szocialistákra. Néhány hónappal ezelőtt Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc elutasítottsága között sem volt nagy különbség a liberális felmérésekben. Igaz, ezen Gyurcsány a kétségkívül létező Orbán-fóbia kijátszásával még javíthat. Ami a további együttműködést illeti: tíz helyen közös kormánypárti jelölt indul egyéniben, és további visszalépések várhatóak a második kör előtt. 2002-ben csak úgy tudott nyerni három SZDSZ-es (Hankó-Faragó Miklós, Kuncze Gábor és Pető Iván), hogy nem volt MSZP-s vetélytársuk. Igaz, hetven helyen SZDSZ-esek léptek vissza.

Az oktatás után az egészségügy lehet a cél

Már nemcsak a kampányprogram, de mind több hivatalos nyilatkozat is jelzi: az SZDSZ várhatóan az egészségügy reformját tekinti a lehetséges koalíciós kormányzás első számú feladatának. Sejtetik ezt például a párt januári küldöttgyűlésén elhangzottak is. Magyar Bálint oktatási miniszter beszédében az oktatásban áttörésről, illetve egy reformmunka lezárásáról beszélt, soron következő feladatként pedig az egészségügy átalakítását jelölte meg. Információink szerint már arról folynak az egyeztetések, bejelentsék-e márciusi kampánynyitójukon, hogy a koalíció feltételeinek egyike az egészségügyi tárca, cserébe lemondanának viszont az oktatás irányításáról. Ha így döntenek, várhatóan meg is nevezik miniszterjelöltjüket. (K. J. V.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.