Irving három évet kapott
- Megváltozott a véleményem, már nem tagadom a holokausztot, csak egyes részletkérdésekben vannak kételyeim - jelentette ki a tárgyalás kezdetén David Irving, egyúttal elismerve a vádirat szerinti bűnösségét, vagyis, hogy 1989-ben mesének tartotta a gázkamrák létét, s erről osztrák földön nyilvánosság előtt beszélt is.
- Megváltozott a véleményem, már nem tagadom a holokausztot, csak egyes részletkérdésekben vannak kételyeim - jelentette ki a tárgyalás kezdetén David Irving, egyúttal elismerve a vádirat szerinti bűnösségét, vagyis, hogy 1989-ben mesének tartotta a gázkamrák létét, s erről osztrák földön nyilvánosság előtt beszélt is. Az angol történész-írót tavaly novemberben tartóztatták le Stájerországban: egy jobboldali egyetemi kör meghívására ismét egy újfasiszta rendezvényre tartott, ám még érvényben volt a 16 évvel korábbi letartóztatási parancs.
Irving megbánása nem hatott az esküdtekre és a bíróra: a bécsi tartományi bíróság három év börtönbüntetést rótt ki, nem utolsósorban arra hivatkozva, hogy véleményének megváltoztatása a bíróságnak szóló show-műsor volt. Irving maga nyilatkozta nemrégiben egy angol lapnak: tudja, az osztrák törvények értelmében büntethető, ezért a bécsi bíróság előtt majd átértékeli nézeteit. Most ez történt: újabb olvasmányaira és ismereteire hivatkozva közölte: minden kétséget kizáróan voltak gázkamrák, és zsidók milliói haltak meg. Ő nem szakértő, számokat nem tud - tette hozzá.
A bíróság figyelembe vette, hogy a 67 éves botcsinálta történész, aki egy időben a Ruhr-vidéken öntödei munkásként dolgozott, és folyékonyan beszél németül, több tucat írásbeli munkájában és előadásában számtalan történettel igyekezett bizonyítani, hogy Hitler egyenesen felkarolta a zsidókat. A vád alapját képező előadásában arról beszélt, hogy a kristályéjszaka gyújtogatásait náci ruhába öltözött ismeretlenek követték el, a koncentrációs táborokban voltak ugyan olyanok, akik betegségben meghaltak, de gázkamrának nyoma sem volt, s az eltűnt milliók titokban Izraelben telepedtek le. Irving - s a vádirat erre is hivatkozott - még tavaly is részt vett a holokauszt tagadóinak nemzetközi értekezletén. Alig hat évvel ezelőtt egy angliai bíróság a tények tüzetes vizsgálata és nyolchetes tárgyalás után Irvinget antiszemitának, raszszistának találta - igaz, ezért Angliában nem jár börtön. A nemzetközi tekintélynek örvendő angol újfasiszta Irving ügye ismét ráirányította a figyelmet a perbe fogásához és elítéléséhez alapot szolgáltató osztrák törvényre. Ez a náci tevékenységet tiltó törvény 3g. jelzésű paragrafusa, amely bűncselekménynek minősíti Auschwitz és az ott történtek tagadását.
Évről évre indulnak eljárások a törvény megszegői ellen: tavaly 33 esetben emeltek vádat, és 18 elmarasztaló ítélet született. A törvényt a második világháború után hozták, a kilencvenes években átdolgozták. Bírálói vitatják, összeegyeztethető-e a véleménynyilvánítás szabadságával: a legújabb jogi állásfoglalás szerint a történelmi összefüggés miatt nincs ellentét. Bécsben a perrel kapcsolatban hangsúlyozzák, hogy a holokauszt tagadói erős támogatást kaptak ezekben a napokban az arab világból - jelentette bécsi tudósítónk, Szászi Júlia.