Tizenötezermilliárd a tét
- Az eredeti tervek szerint már január közepén megtárgyalta volna a kormány az NFT-t. Mi okozta a késedelmet? Nem túl szűk a határidő, amikor jövő januártól már "élesben" kellene működnie a tervnek?
- A parlament már tavaly decemberben jóváhagyta az országos fejlesztéspolitikai koncepciót, és ez hátteret ad az egész mostani stratégiának. Az unió 2007-2013-as költségvetését viszont csak a decemberi EU-csúcson fogadták el, és addig nem lehetett tudni, mennyi pénz jut Magyarországnak a kohéziós és a strukturális alapokból. Ezért az NFT-vel csupán január végére készültünk el. Emellett januárban és február elején átfogó felmérés készült arról, melyek a települések és a kistérségek legfontosabb igényei; a két dokumentum mostanra ért össze.
- Tehát nem csúszunk ki az időből?
- A kormány még a választások előtt második olvasatban is megvitatja az NFT-t, figyelembe véve az addigi társadalmi vita eredményeit. Addigra elkészülnek a végrehajtáshoz szükséges operatív programok is, hiszen csak így lehet véglegesíteni a források felosztását. Közben folyamatos az egyeztetés az Európai Bizottsággal is. Az államigazgatási szervek a választások alatt is tudnak majd konzultálni, az új kormány pedig elkészíti a terv harmadik változatát, amelyet június végén kellene elküldeni a brüsszeli bizottságnak. Ha ez nem történik meg, akkor valóban nem indulhatnak meg a kifizetések jövő januártól.
- Az ellenzéket sem hagyják ki az egyeztetésből?
- Már előzetes megállapodás született arról, hogy az ellenzéki pártok is megkapják a kormány által tárgyalt anyagokat. A pártok vezető képviselőivel itt, a dolgozószobámban találkoztunk. Néhány nagy kérdésben biztosan meg tudunk egyezni, a többiben nem, az már a választási kampány része lesz. Szerintem sikerül megállapodni a közúthálózat fejlesztésének fő irányaiban, a decentralizáció szükségességében, a kis- és középvállalatok támogatásában. Nem lesz viszont egyetértés a nagy rendszerek, az oktatás vagy az egészségügy átalakításában: e téren már eltérnek a politikai hangsúlyok.
- Hogyan lehet érdemi társadalmi vitát kialakítani?
- Ugyanazt tesszük majd az NFT esetében is, mint az országos fejlesztéspolitikai koncepciónál. A parlament által elfogadott anyaghoz több ezer vélemény érkezett részben az interneten keresztül, részben levélben. Vannak ernyőszervezetek (például kamarák, zöldszervezetek, önkormányzati szövetségek), amelyek szintén véleményezték a dokumentumot. Az interneten olvasható változatban azt is jelöltük, mit vettünk figyelembe, és mit nem, a változás tehát nyomon követhető.
- Az EU-támogatások kapcsán gyakran hallani hét és fél ezer, tízezer- és tizenötezermilliárd forintról is. Most akkor melyik szám a helyes?
- Mind a három. Magyarország 2007 és 2013 között öszszesen 22,6 milliárd eurót (öt és fél ezer milliárd forintot) kap a strukturális és kohéziós alapokból. Ehhez körülbelül harmincszázalékos magyar önrész társul, így jön ki a hét és fél ezer milliárd forintos európai támogatás. De nagyon sok magántőke is megjelenik, mert a pályázatok jelentős része vonzza a közvetlen befektetést, és ezzel együtt már tízezermilliárd forintnyi fejlesztési pénzről beszélhetünk. A tizenötezermilliárd abból a számításból adódik, hogy megnézzük: a megépült autópályák és egyéb nagy
- Azt szokták mondani, ennyi EU-forrást nem elég elkölteni: okosan kell elkölteni. Erre milyen ötleteik vannak?
- Négy fontos területre összpontosítunk. 1. Oktatás és képzés, a tudásközpontok megerősítése. 2. A közlekedési és informatikai hálózat fejlesztése, amely elérhetővé teszi a településeket, és a településekről is bárki bármit el tud érni. 3. A magyar kis- és középvállalkozói szektor megerősítése. 4. Az ország egységes felzárkóztatása. A versenyképesség és a felzárkóztatás egyébként egymást támogató koncepciók. Nézzük a versenyképességhez kapcsolódó legfontosabb feladatokat: az üzleti környezet megváltoztatása, megfelelő infrastruktúra kiépítése, magasan képzett munkaerő biztosítása, a kutatás-fejlesztés növelése.