Világméretű kampány a palesztinok megsegítésére
A világ 86 országában fiók- és társult szervezetekkel rendelkező Muzulmán Testvériség bejelentése egybeesett Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter hétfőn kezdődött közel-keleti körútjával. Pedig Rice óva kívánja inteni a térségbeli országokat attól, hogy pénzzel támogassák a Hamász-vezetésű palesztin kabinetet.
Az Egyesült Államok, amely a Hamászt terrorista szervezetnek tekinti, az Európai Unióval együtt kizárta a radikális iszlámista mozgalom által vezetett kormány bárminemű közvetlen pénzügyi támogatását.
Mohamed Mahdi Akef, a Muzulmán Testvériség legfőbb vezetője mindezt igazságtalannak minősítette és olyan kísérletnek tartotta, amelynek célja a palesztinok blokád alá vétele. Akef részleteket nem árult el az adománygyűjtő kampányról. A szervezet egy másik vezetője viszont úgy nyilatkozott, hogy híveik jövedelmének negyedét szeretnék elkérni a Hamász vezette palesztin kormány támogatására.
Izrael leállítja az adókból befolyó pénzösszegek átutalását a palesztinhatóságnak, és korlátozza a palesztinok utazási lehetőségeit.
Solana: az EU támogatni fogja a Palesztin Hatóságot "amennyire csak lehet"
Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn kijelentette, hogy az Európai Unió egyelőre folytatni fogja a Palesztin Hatóság pénzügyi támogatását, és a lehető legtöbbet adja majd az izraeli gazdasági szankciókkal szembesülő hatóság működőképességének biztosítására. "Folytatni fogjuk a Palesztin Hatóság támogatását egészen egy új kormány megalakításáig, és azon vagyunk, hogy megtaláljuk a szükséges forrásokat" - mondta Solana újságírók előtt.
"Nem könnyű megtalálni ezeket a forrásokat, de az EU megteszi, amennyire csak lehet" - fűzte hozzá, reményét fejezve ki, hogy a nemzetközi közösség "elegendő pénzt talál ahhoz, hogy biztosítsa a Palesztin Hatóság életképességét, legalább egy új kormány felállításáig".
"Nem hagyjuk magára a palesztin népet" - fejtegette Javier Solana. "S ha megalakul a kormány, elemezni fogjuk a helyzetet" - tette hozzá.
Irán: minden muzulmán ország adjon pénzt
Minden muzulmán ország támogassa anyagilag a palesztinokat – mondta Irán legfőbb vallási és politikai vezetője, amikor fogadta a palesztin választásokon győztes Hamász politikai bizottságának vezetőjét.
"Ez a segítség fontos kapcsot teremtene a muzulmánok és a palesztin ügy között, és nagy hatása lenne a világban" - jelentette ki Ali Hamenei ajatolláh, akit az iráni állami televízió idézett.
Hamenei támogatásáról biztosította a szélsőséges palesztin mozgalomnak azt az álláspontját, hogy nem ismeri el Izrael Állam létét, hogy nem tárgyal az izraeliekkel, hogy követeli a palesztin menekültek visszatérésének lehetőségét, és hogy Jeruzsálem legyen Palesztina fővárosa.
A legfőbb iráni vezető úgy fogalmazott: a vörös vonalaknak a tiszteletben tartása az egyetlen út, amely a győzelemhez vezethet.
"Az ellenállás erői folytatták a harcot akkor is, amikor úgy tűnt, hogy már minden ajtó zárva van" - mondta a Hamászra utalva.
"Az isteni ígéretek sorban egymás után teljesültek: először felszabadult Gáza (Izrael tavaly kivonult az övezetből), majd a Hamász megnyerte a választásokat" - szögezte le Hamenei.
Háled Mesaal, a Hamász vezetője vasárnap este érkezett Teheránba az iráni vezetéssel folytatandó tárgyalások céljából.
Mesaal legutóbbi iráni látogatásán, decemberben közölte, hogy mozgalma megbosszulná Izraelen, ha a zsidó állam megtámadná Iránt az atomprogramja miatt.
Svédország hatmillió dollár emberbaráti segélyt folyósít
Több mint hatmillió dollárnyi emberbaráti segélyt folyósít a palesztin területekre a Svédországból külföldre irányuló segélyeket koordináló ügynökség a szervezet hétfői bejelentése szerint. A Sida az ENSZ felhívására reagált a felajánlással. A svéd segély a világszervezet palesztin menekülteket segélyező hivatalán (UNRWA), az ENSZ Gyermekalapján (UNICEF), valamint a világszervezet segélyakcióit összehangoló Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalán (OCHA) keresztül jut el a rászorulókhoz - tájékoztatott a Sida.
A pénzt mindenekelőtt az egészségügyi ellátás, az élelmezés és az oktatás területén használják föl.
A svéd segélyügynökség tavaly összesen csaknem 12 millió dollárnyi humanitárius segélyt folyósított a palesztinoknak.
(forrás: MTI)