Földi típusú élet - Tű a gigakazalban

Még nem tudjuk pontosan mit, de keressük. A tudósok egyelőre abban sem értenek egyet, hogy a "földi típusú" élet nyomai után érdemes-e kutatni, vagy a világűr legváratlanabb meglepetéseire kell felkészülnünk. Az Amerikai Tudományfejlesztési Szövetség St. Louisban tartott csillagászati tanácskozásán mindenesetre bejelentették, hogy kijelölték azt a tíz naprendszert, ahol először keresik a Földön kívüli életet. Ha megtalálják, a dolgok jelenlegi állása szerint nem az ENSZ főtitkárát vagy az USA elnökét hívják fel. Az első, aki értesül a történelmi felfedezésről, Paul Allen, a Microsoft társalapítója vagy Nathan Myhrvold, a cég tudományos igazgatója lesz, ugyanis magánemberként néhány más milliomos társaságában ők pénzelik a kutatást.

Az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA 2020-ban tervez felbocsátani két, a Föld-típusú bolygókat kereső űrtávcsövet (TPF). A Tejút 400 milliárd csillagából először azt a tízet veszik szemügyre, amelyeket a washingtoni Carnegie Intézet a NASA és a Földön kívüli értelmes életet magánfinanszírozásban jelenleg is kutató SETI-program megbízásából jelölt ki. A listát kizárásos alapon állították össze: a naprendszernek viszonylag közel kell lennie, a csillagok nem lehetnek sem túl nagyok, sem túl fényesek, sem túl kicsik, sem túl hűvösek, és még hosszan lehetne sorolni, mi minden számít kizáró oknak. A lényeg: minél jobban hasonlítson a mi Napunkra.

A listán kétszer öt csillag van a rádiótávcsövekkel dolgozó SETI-program, és az "optikával" operáló TPF-ek számára. A SETI ezek szerint a 26 fényévre lévő Beta Canum Venaticorumra, a 42 fényévre lévő HD 10307-re, a HD 211415-re, a Nap ikertestvérének tekinthető 18 Scorpiire és az 51 Pegasusra koncentrál. Az utóbbi volt az első csillag, amely körül - még 1995-ben - bolygót fedeztek fel. A "vizuális megfigyelésre" kijelölt rendszerek között van a 11,8 fényévre lévő Epsilon Indi A, amely körül egy barna törpe kategóriájú csillag is kering, a 10 és fél fényévre lévő Epsilon Eridani, a 16 fényévre lévő Omicron 2 Eridani (más néven 40 Eridani), a hozzánk legközelebbi csillag, a 4,35 fényévre lévő Alpha Centauri B és a Tau Ceti. Ha az utóbbi öt ismerősen cseng, az nem véletlen: rengeteg tudományos fantasztikus műben szerepelnek.

A hét végén St. Louisban összegyűlt csillagászok figyelmeztettek arra, hogy a Bush-kormányzat erősen csökkentette az alapkutatásokra szánt öszszeget. Az eredetileg 2016-ra tervezett TPF-ek fellövése például 2020-ra sem biztos, az asztrobiológiai - a Földön kívüli életre irányuló - kutatások keretösszege idén csak fele a tavalyinak, a jövő évi költségvetés javaslata pedig még kevesebbet tartalmaz.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.