A Pentagon nem zárja be Guantánamót

A fogolytábor az Egyesült Államok leghűségesebb szövetségeseinek is kínos. Az ENSZ szakértői nem beszélhettek a rabokkal.

Az Egyesült Államok nem készül a guantánamói fogolytábor bezárására. Donald Rumsfeld védelmi miniszter a New York-i Külkapcsolatok Tanácsának vendégeként azt mondta: Kofi Annan ENSZ-főtitkárnak "egyáltalán nincs igaza", amikor a rabok bíróság elé állítását vagy elengedését sürgeti. Rumsfeld szerint a kubai támaszponton őrzött személyek veszélyes terroristák, akik szabadlábra kerülve ismét amerikai életeket veszélyeztetnének.

Az ENSZ a múlt héten hozta nyilvánosságra öt külső szakértő 54 oldalas jelentését Guantánamóról. A dokumentum a szabadon engedett rabokkal és a foglyok ügyvédeivel folytatott beszélgetéseken, sajtójelentéseken, illetve az amerikai kormány tájékoztatásán alapul. Leszögezi, hogy a terrorizmus elleni háború jogi értelemben nem tekinthető katonai konfliktusnak, így semmivel sem indokolható az elfogottak vádemelés és bírósági ítélet nélküli őrizetben tartása. A jelentés szerint a táborban embertelen, kínzással felérő körülmények között tartják a rabokat.

Az amerikai kormány ellenkampánya arra koncentrál, hogy a jelentéstevők nem is jártak Guantánamón. A szakértők hosszú vitát folytattak az amerikaiakkal, akik nem engedélyezték, hogy beszélhessenek a rabokkal. Erre a jelentéstevők visszautasították a támaszpontra szóló meghívást.

A külügyminisztérium egyik szóvivője a CNN élő adásában fél tucatszor, végül már emelt hangon megismételt kérdésre sem volt hajlandó elárulni, amerikai részről ki döntött. Akárcsak később Rumsfeld, végig azt ismételgette, hogy a jelentéstevők nem tudhatják, mi a valós helyzet, mert nem jártak Guantánamón. A dokumentum most az ENSZ emberi jogi tanácsa elé kerül, ahol várhatóan további viták forrása lesz.

A fogolytábor az Egyesült Államok leghűségesebb szövetségeseit is irritálja. Angela Merkel német kancellár a Fehér Házban tett bemutatkozó látogatása alkalmával a börtön bezárását sürgette. Tony Blair brit miniszterelnök az ENSZ-jelentés nyilvánosságra kerülése után megismételte korábbi szavait, miszerint a tábor "anomália, amellyel előbb vagy utóbb foglalkozni kell".

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.