Pénzek zsebből zsebbe Kecskeméten

Folytatódik a vita Kecskeméten a főtéri rendezvényekre vonatkozó rendelkezés szigorításáról. Egyes civil szervezetek tiltakoznak, más vélemények szerint pedig a közgyűlést erősen befolyásolja a vállalkozói lobbi.



A kecskeméti főtér tavasztól őszig napirenden szerepel a helyi képviselő-testületben. Több indítvány született már a gördeszkások és kerékpárosok kitiltására, de néhány tiltó tábla kihelyezése ellenére a helyzet nem változott. A másik visszatérő problémát a rendezvények jelentik, mivel a főtér a meleg beköszöntével legnagyobb találkozóhelyévé válik a városnak. Koncertek, fesztiválok, vásárok, borutcák várják a látogatókat.

A központ szervező erejét hamar felismerték a vállalkozók, akik már jó előre helyeket foglalnak le a főtéren, majd szezonban jelentős haszonnal adják tovább azokat. Sárközy István, a város humán ügyekért felelős alpolgármestere néhány hónapja megelégelte, hogy az ország különböző helyeiről még éjszaka is felhívják különböző vállalkozók és arra kérik: segítsen nekik nyárra helyet biztosítani a főtéren. Az alpolgármester a helyzet rendezése érdekében létrehozott egy munkacsoportot a rendezvényekre vonatkozó szabályzat felülvizsgálatára. Az alpolgármester kérdésünkre elmondta: a legnagyobb problémát számára az jelenti, hogy amit a vállalkozók elmondásuk szerint kifizetnek egy-egy helyért az azt bérlőknek, az sokkal több annál, mint ami az önkormányzat kasszájába befolyik.

Az új szabályzás a zsebből zsebbe vándorló pénzekre nem talált végleges megoldást, viszont büntette volna azokat, akik nem az általuk meghatározott célra, illetve másoknak továbbadva használják az általuk bérelt helyet. Ezen felül megszüntette volna, hogy különböző szervezetek - a nemzetközi gyermekfesztiválokat szervező Európa Jövője Egyesület kivételével - közhasznúság címén ingyen használhassák a főteret. A közhasznúság égisze alatt ugyanis a legtöbb szervezet kereskedelmi tevékenységet is folytatott a város központjában.

Az új rendelet tervezete nagy vitát váltott ki a képviselő-testületben, amely további átgondolásra visszaadta azt az illetékes bizottságnak. Szeberényi Gyula Tamás, a turisztikai bizottság elnöke, aki az új főtéri rendelet előterjesztője volt, érdeklődésünkre azt mondta: véleménye szerint jobb lett volna elfogadni és esetleg később tökéletesíteni az általuk megalkotott tervezetet, mint hatályban hagyni a visszaéléseknek teret engedő régi szabályzatot, hiszen a helyfoglalások már megkezdődtek. A rendelettervezet ellen a város legnagyobb civil szervezete, a Porta Egyesület is tiltakozott, diszkriminatívnak nevezve, hogy az előterjesztés a város négyszáz civil szervezete közül csak egyet tart érdemesnek a főtér ingyenes használatára. Farkas P. József, az egyesület elnöke úgy fogalmazott: ha a tervezet szerzői szerint a meleg étel osztása, az emberek egészségügyi felvilágosítása, az értékek védelme nem közcél, akkor elgondolásuk ellentétes a város polgárainak érdekeivel. Mások szerint viszont a képviselők többsége nem a város, hanem a vállalkozói lobbi érdekeit tartja szem előtt. A napokban a város két legnagyobb cége, az Univer és a Fornetti a Porta Egyesülettel együtt olyan javaslatot nyújtott be a városházára, mely szerint társulásuk egy összegben előre kifizeti az önkormányzatnak a főtérhasználatból származó bevételét. Ellentételezésül Kecskeméthez méltó módon fogják megszervezni a főtér rendezvényeit.

Kecskemét fõterén gyakoriak a rendezvények
Kecskemét fõterén gyakoriak a rendezvények
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.