Libération: földrengéshatású volt a Szabó-ügy

A Szabó-ügy kipattanásának hátterében egyértelműen politikai okokat vélt felfedezni szombaton a Libération című francia napilap, amely szerint elsősorban nem a múltbeli tények, hanem a világhírű filmrendező reagálása okozott csalódást Magyarországon.

A Libération szerint a magyarok nagyon meglepődtek, amikor fény derült Szabó István ügynökmúltjára. A lap hangsúlyozza: Szabó generációja legkiválóbb művésze, akit már 25 éves korában felfedezett magának Cannes és San Francisco a Te című filmjével, s akinek az élete azért sikertörténet, mert Magyarországon élve csinált világkarriert. "A 68 éves férfi élő legenda, akit sokan szerettek volna köztársasági elnökként látni" - emlékeztet a Libération.

Florence La Bruyere cikkében úgy véli, hogy az ügynökdossziékhoz való hozzáférés rendezetlensége a politikai pártok számára mindenféle manipulációt tesz lehetővé. "Magyarországon két hónap múlva lesznek választások és Szabó Istvánról mindenki úgy tudja, hogy inkább baloldali" - írja a baloldali újság.

Részletesen elemezve a filmrendező azon alkotásait, amelyek a hatalom és a művészet viszonyával foglalkoznak, a Libération Báron György filmkritikust idézve úgy véli, hogy az ügynöktéma nemcsak Szabó István visszatérő, hanem általában Közép-Európa egyik legfőbb témája, beleértve a fiatal rendezőket is.

"A rendező múltjának felfedezése földrengéshatású volt" - mutat rá a Libération, felidézve a Szabót támogató filmrendező-kollegák véleményét, nevezetesen Jancsó Miklósét, Gazdag Gyuláét és az ügynök múltját beismerő Kézdi-Kovács Zsoltét.

A baloldai francia lap szerint "nem annyira az ötven éves tények, hanem Szabó reakciója okozott rossz érzést. A rendező először hősnek állította be önmagát, aki barátja megmentése miatt vállalta az ügynök szerepet, majd három nap múlva már egy egész más történetet adott elő. És miért nem mondott semmit a kilencvenes évek elején, a diktatúra összeomlása után?" - teszi fel a kérdést a Libération szerint mindenki Magyarországon. Az újság "az új generáció egyik legígéretesebbnek tartott filmrendezőjét", Hajdú Szabolcsot idézi, aki Szabó tanítványa volt: "Ő értette meg velünk a kép óriási hatalmát és a művész felelősségét. Miatta döntöttem úgy, hogy soha nem csinálok reklámokat, csak mozifilmet. Nem ítélem el az 1956-os fiatal Szabót, mert nem ismertem a kort, de a mai emberben mélyen csalódtam. Miért nem beszélt az egészről soha?"

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.