Kedvezőbb magyar agrárjövedelmek
Az Európai Unió egészében 5,6 százalékkal csökkent tavaly a gazdák reáljövedelme; ez főleg a termelés és az árak mérséklődésének tudható be. Az Eurostat, az EU statisztikai hivatala pénteken korrigálta novemberi előzetes összesítését. Ezek szerint mégsem Magyarországon csökkent a legjobban a termelők bevétele (mégpedig, mint az Eurostat novemberben állította, 19,3%-kal), hanem Portugáliában, 12 százalékkal. A javított magyar adat immár 8,6%, ami a hatodik legnagyobb visszaesés, az új tagállamokból pedig Szlovákia (10,6%) után a második. Az EU huszonöt tagországa közül csak ötben nőttek a reáljövedelmek.
Gráf József agrárminiszter kezdettől nem hitt abban, hogy az előzetes adatok a végén beigazolódnak. Az Eurostat összesítése egyébként a tagállami adatszolgáltatáson alapul – vagyis a luxemburgi székhelyű hivatal nem tesz mást, mint saját módszertana szerint közös nevezőre hozza a beküldött mutatókat. Mint Szabó Péter, az Eurostat munkatársa lapunknak elmondta, nem a magyarok hajtották végre a legnagyobb korrekciót novemberhez képest. Szerinte az első adatok a korlátozott termés-, és árinformációk miatt sem adhattak teljes képet – ezeket csak szeptember-október alapján lehetett akkor feldolgozni. Decemberben gyorsultak fel a magyarországi agrárkifizetések is. Kérdésünkre, hogy a cseh mezőgazdaságban viszont miért nőttek viszonylag jelentősen (12,6%-kal) a reáljövedelmek, a szakember azt mondta, az ottani agrárium sokkal jobban intézményesült, valódi vállalatként működnek a gazdaságok.
A magyarországi visszaesés egyébként nem folyamatos: az Eurostat adataiból az is kiderül, hogy 2000 óta viszont 29,9%-kal nőttek tavaly a reáljövedelmek a mezőgazdaságban.
Brüsszel